Болки в краката при ходене
Болки в краката при ходене: с напредване на възрастта, а понякога и в по-млада възраст, редица причини могат да доведат до болезнено усещане в долните крайници по време на движение. Много често болките в краката при ходене се усещат в областта на подбедриците. Тя води до ограничаване на движението и пречи на извършването на ежедневните дейности.
Болките в краката при ходене може да се дължат на:
- Болести на органите на кръвообращението – периферна артериална болест, хронична венозна недостатъчност, атеросклероза, дълбока венозна тромбоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан – мускулни спазми, спинална стеноза, остеоартрит, ишиас.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – травма, стрес фрактура.
- Болести на нервната система - периферна съдова болест, диабетна невропатия.
По-чести причини за болки в краката при ходене
Травма
Нараняването е сред най-честите причини за появата на болки в краката при ходене. Обикновено травмите настъпват в резултат на удряне на краката, падане, изкълчване, навяхване. В повечето случаи нараняването е в долната част на крака.
Мускулни спазми
Спазмите настъпват внезапно при неволно свиване на мускулите. Най-често те са в областта на прасците. Наричат се още мускулни крампи. Те могат да се проявят по време на ходене, бягане или друга физическа активност. Най-често причините за появата им са:
- липса или неправилна загрявка преди физическо натоварване;
- пренатоварване;
- дехидратация;
- ниски нива на електролити;
- лошо кръвоснабдяване.
Болката при мускулни спазми е внезапна и остра, а засегнатия мускул твърд на пипане. Крампите продължават от няколко секунди до няколко минути.
Периферна артериална болест
Увреждане на артериалните кръвоносни съдове, които пренасят кръв към периферните части на тялото. Най-честите причини за появата на заболяването са: диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол, тютюнопушене. Периферната артериална болест се характеризира с болки в краката при ходене, изкачване по стълби и отшумяване на болката след почивка. Това се получава в резултат на недоброто кръвоснабдяване на долните крайници (което се дължи на стеснени или запушени артерии). Други симптоми на заболяването са: бледа или синя кожа, слаб пулс в областта на краката, бавно зарастване на рани.
Хронична венозна недостатъчност
Подобно на периферна артериална болест, хроничната венозна недостатъчност е състояние на лоша циркулация, но включва вените и връщането на кръвта обратно към сърцето и белите дробове.
При хора с хронична венозна недостатъчност клапите на венозните кръвоносни съдове са увредени. Това предизвиква проблем с потока на венозната кръв – клапите във вените не функционират правилно и налягането на кръвта, събирана във вените се увеличава, а вените се разширяват. В резултат клапите не се затварят правилно, така че още повече кръв тече обратно, повишавайки още повече налягането. Състоянието се проявява с болки в краката при ходене, които се облекчават след почивка. Характерни са още: подуване на краката, мускулни спазми, блед цвят на кожата, язви по краката.
Повече за състоянието може да научите от: "Венозна инсуфициенция (хронична)(периферна) МКБ I87.2".
Спинална стеноза
Стенозата е медицински термин, с които се означава стесняване. Когато спиналната стеноза се появи в лумбалната област често се проявява болка в долната част на гърба и краката. Усещането наподобява болката, причинена от периферна артериална болест. Характерни са спазми, които се увеличават при ходене, въпреки че често се усещат в бедрото, а не в прасеца. Краката също така се усещат слаби и изтръпнали.
Още за състоянието може да научите в темата: "Спинална стеноза МКБ M48.0".
Диабетна невропатия
Хората с диабет са склонни към увреждане на нервите - невропатия. Високите нива на кръвна захар увреждат нервите в цялото тяло. Това може да доведе до нарушаване на функцията на всички органи и системи. Най-често засегнати са периферните нерви. Затова и проявите на състоянието засягат в повечето случаи крайниците. Симптомите включват изтръпване и болезненост, като при по-сериозните състояния може да се стигне до загуба на чувствителност.
Допълнителна информация за състоянието може да прочетете в: "Диабетна полиневропатия (Е10-Е14ї с общ четвърти знак .4) МКБ G63.2".
Кога да потърсите лекарска помощ?
Потърсете медицинска помощ, ако имате болки в краката при ходене и:
- състоянието не се подобрява или се влошава след няколко дни домашно лечение;
- извършването да движения се затруднява, като повлиява и ежедневните дейности;
- обхватът на движение е ограничен.
Потърсете веднага лекар, ако забележите:
- оток на единия или двата крака;
- ккрака е необичайно блед и хладен на пипане;
- че болката се проявява след дълъг период на седене;
- признаци на инфекция – зачервяване, повишена чувствителност, треска;
- че признаците се развиват внезапно без конкретна за вас причина.
Заболявания при симптом Болки в краката при ходене
Библиография
https://www.health.harvard.edu/pain/when-walking-makes-your-legs-hurt
https://www.health.harvard.edu/blog/leg-pain-when-you-walk-dont-ignore-it-2019090617746
https://www.healthline.com/health/calf-pain-when-walking
Коментари към Болки в краката при ходене