Анормално къси пръсти
Анормално къси пръсти представляват най-често вродено състояние, при което пръстите на ръцете и краката са необичайно къси. Състоянието се означава с термина брахидактилия.
Анормално къси пръсти могат да се наблюдават като изолирана аномалия, която обхваща само тях или като част от сложен синдром, заедно с други симптоми като синдактилия, полидактилия, умствена изостаналост, физическа недоразвитост и други. Анормално къси пръсти могат да се установят при: синдром на Даун (Down), синдром на Поланд (Poland), отопалатодигитален синдром, синдром на Къшинг (Cushing), акроцефалополидактилия, синдром на Рубинщайн-Тейби (Rubinstein-Taybi), синдром на Емери-Нелсън (Emery-Nelson syndrome), наследствена остеодистрофия, синдром на Едуард-Гейл (Edwards-Gale Syndrome), колобома на макулата с брахидактилия тип Б.
Колобома на макулата с брахидактилия тип Б е рядко срещано разстройство, за което са характерни двустранни вродени макулни колобоми (дефект с или без липса на тъкан) и аномалии на пръстите. Наблюдават се: анормално къси пръсти, дистрофия на ръцете, дистрофия на краката, бифуркация на дисталните пръстни фаланги на палците, закърняване на ноктите на показалеца, липса на големите пръсти на краката, далекогледство, колобома на двете макули, бързи неволеви движения на очите, аплазия на бъбреците.
Коментари към Анормално къси пръсти