Агранулоцитоза при отравяне
Агранулоцитоза при отравяне означава пълна липса на зрели гранулоцитни бели кръвни клетки (неутрофили, еозинофили и базофили) в периферната кръв, предизвикана от токсичното действие на някои вещества, като това клинично може да се изразява със силно намаляване на резистентността на организма към инфекции.
Агранулоцитоза при отравяне може да се установи при кръвно изследване при отравяне с ацетопеназинов малеат, маразид, ормазин, буталан, авосулфон, тарактан, диазотен оксид, скелаксин и други.
Отравянето с диазотен оксид (райски газ) може да настъпи, при предозиране при употребата му като анестетик в хирургията, а също така при хора работещи в предприятия за производвоството и преработването му, както и при работа с готовите му продукти. Симптомите при еднократно остро отравяне могат да включват нарушения в зрението, равновесието и координацията на движенията, задух и халюцинации, докато при продължително излагане на по-ниски дози от него може да се наблюдават недостиг на витамин В12, отпадналост, увреждания на плода при бременни жени, промени в кръвната картина и други.
Коментари към Агранулоцитоза при отравяне