Светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином
Светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином е различен подтип на бъбречноклетъчен карцином, вероятно възникващ от зрели бъбречни тубуларни клетки в проксималния тубул на нефрона. Това е най-разпространеният вариант, представляващ между 70% и 75% от всички бъбречноклетъчни карциноми. Повечето случаи са спорадични, а останалите 5% са свързани с наследствени синдроми (болест на von Hippel-Lindau, туберкулозна склероза).
Светлоклетъчният бъбречноклетъчен карцином е бъбречен кортикален тумор, който обикновено се характеризира със злокачествени епителни клетки с чиста цитоплазма и компактен алвеоларен (вграден) или ацинарен модел на растеж, разпръснат със сложна васкулатура. Променлива част от клетките с гранулирана еозинофилна цитоплазма може да присъстват.
Средната възраст при диагностицирането на светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином е 60-64 години. Обаче, 7% от спорадичните случаи са диагностицирани при пациенти под 40 години и са съобщени редки случаи при пациенти на възраст 14-18 години без данни за фамилни разстройства.
Пушенето, затлъстяването и хипертонията са трите най-утвърдени рискови фактора, свързани с развитието на спорадичен бъбречноклетъчен карцином. Тютюнопушенето се изчислява, че играе роля в развитието на тези карциноми в 10-20% от случаите сред жените и 20-30% при мъжете. Затлъстяването се изчислява, за да допринесе за развитието на 30% от случаите в Европа и до 40% в Съединените щати и Канада.
Основното наследствено заболяване, предразположено към развитието на светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином, е болестта на von Hippel-Lindau, която включва мутация на зародишната линия на VHL гена в хромозома 3p25. Засегнатите индивиди са податливи на тумори на множество органни системи, включително кисти и тумори на бъбреците, които се срещат в 25-45% от случаите със средна възраст на начало на 40 години. Бъбречните тумори често са мултифокални и/или двустранни и винаги са от чист клетъчен карцином на клетъчни бъбречни клетки.
Други фамилни заболявания, които носят повишен риск за развитието на болестта, включват конституционни хромозомни 3 транслокации, които са описани досега в 8 семейства. Те включват герминативни транслокации между хромозома 3 и хромозоми 1, 2, 4, 6 или 8, които водят до загуба на генетичен материал от хромозома 3. Светлоклетъчният бъбречноклетъчен карцином може да възникне и при пациенти с комплекс от туберкулозна склероза или синдром на Birt-Hogg-Dubé, въпреки че тези синдроми главно предразполагат към бъбречни ангиомиолипоми и хромофорни или онкоцитни хибридни тумори.
Светлоклетъчният бъбречноклетъчен карцином обикновено е самотен тумор, като мултифокалите и двустранността се срещат само при 2-7% и 1-2% от спорадичните случаи съответно. Размерите на туморите в съвременните серии варират от 0.3-30 сантиметра в максимален диаметър, със средна стойност от 6-7 сантиметра, въпреки че тенденцията е към по-малки тумори.
Туморът обикновено се представя като бозелирана, добре очертана маса с капсула или псевдокапсула. При разрез туморът обикновено е златист цвят поради натрупването на липиди в злокачествените клетки, докато областите на кръвоизлив (кафяво), фиброза (сиво), некроза и кистична дегенерация често дават разнообразен вид.
Хистологично се характеризира с епителни клетки с чиста цитоплазма и добре дефинирана клетъчна мембрана, разпръснати в силно васкуларизирана строма. Прозрачността на цитоплазмата е резултат от натрупаните капчици гликоген, фосфолипиди и неутрални липиди, по-специално холестеролов естер. Гликогенът може да бъде демонстриран чрез PAS-реакция, докато неутралните липиди могат да бъдат идентифицирани като се използва оцветяване с маслено червено О при нефиксирани тъкани, но се разтварят чрез хистологична обработка. Този тип карцином може също да съдържа променлива част от клетките с гранулирана еозинофилна цитоплазма. Рядко тези гранулирани клетки са преобладаващият или дори единственият клетъчен тип (фигура 1).
Хистологичната коагулативна некроза възниква при 28-37% от светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином, най-често при тези с висок ядрен клас. Други вариации, свързани с висок клас, включват клетки със саркоматоидна или рабдоидна диференциация. Саркоматоидната диференциация се наблюдава при 5-25% от туморите и се идентифицира като фокална на екстензивни участъци от злокачествени вретеновидни клетки.
Рабдоидната диференциация се проявява при 3-5% от бъбречноклетъчен карцином, и се идентифицира като фокална област с големи злокачествени клетки с изобилна еозинофилна цитоплазма, неравномерни ексцентрични ядра и големи глобулирани еозинофилни интрацитоплазматични включвания.
Светлоклетъчният бъбречноклетъчен карцином може да расте в различни архитектурни модели, като най-често срещаните типове са компактни алвеоларни, тубуларни и микрокистични. В компактния алвеоларен или вплетен модел, твърдите закръглени гнезда на епителни клетки се разделят от деликатна клонка от съединителна тъкан, която е силно васкуларизирана с тънки стени на кръвоносни съдове, което води до синусоидален вид (фигура 2).
В тубуларния или ацинарен модел, епителните клетки очертават септа на васкуларизираната съединителна тъкан и образуват централни лумени. В райони с кистична дегенерация, тези структури се разширяват, за да образуват микрокистичен и/или макрокистичен модел с луминални пространства, съдържащи некротичен материал, бледо еозинофилна течност и червени кръвни клетки. Светлоклетъчните бъбречноклетъчни карциноми често съдържат повече от един архитектурен модел и могат да възникнат и фокални области на папиларна или псевдопапиларна архитектура (фигура 3).
Светлоклетъчният бъбречноклетъчен карцином има тенденция да експресира цитокератини с ниско молекулно тегло (СК), характерни за простия епител. По-специално цитокератини експресирани най-силно от епителните клетки на проксималните тубули (СК8 и 18). Между 94-100% от тези карциноми оцветяват позитивно с антитела срещу СК18, докато 14-40% са положителни за СК8.
Библиография
http://atlasgeneticsoncology.org/Tumors/ClearCellRenalCCID5020.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4492569/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/clear-cell-renal-cell-carcinoma
https://emedicine.medscape.com/article/1612043-overview
http://www.pathologyoutlines.com/topic/kidneytumormalignantrccclear.html
Коментари към Светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином