Астроцитом
Астроцитомите са неоплазми на централната нервна система, които произхождат от определен вид глиални клетки, звездовидни мозъчни клетки в мозъка, наречени астроцити. Този тип тумор обикновено не се разпространява извън мозъка и гръбначния мозък и обикновено не засяга други органи. Астроцитомите са най-честият глиом и могат да се появят в повечето части на мозъка и понякога в гръбначния мозък. Астроцитомите се разделят на две класа, признати в литературата:
- Астроцитоми с тесни зони на инфилтрация (най-често неинвазивни тумори, например, пилоцистичен астроцитом, субепендимален гигантско клетъчен астроцитом, плеоморфен ксантоастроцитом), които често са ясно очертани върху диагностични изображения
- Астроцитоми с дифузни зони на инфилтрация (например, анапластичен астроцитом, глиобластом), които имат различни характеристики, включително способността да възникнат на всяко място в централна нервна система, но с предпочитание към церебралните полукълба. Те се срещат обикновено при възрастни.
Регионалните ефекти на астроцитомите включват компресия, инвазия и разрушаване на мозъчния паренхим. Артериална и венозна хипоксия, конкуренция за хранителни вещества, освобождаване на крайни метаболитни продукти и освобождаване и набиране на клетъчни медиатори (например цитокини) нарушават нормалната паренхимна функция. Увеличеното вътречерепно налягане, което може да се дължи на директния масов ефект, повишения обем на кръвта или увеличения обем на цереброспиналната течност, може да доведе до вторични клинични последици.
Инфилтрирането на нискостепенни астроцитоми расте бавно, отколкото техните злокачествени партньори. Удвояването на времето за нискостепенни астроцитоми се оценява на 4 пъти по-голямо от това на анапластичните астроцитоми. Няколко години често се минават между първоначалните симптоми и установяването на диагноза на нискостепенен астроцитом.
При пациенти с анапластични астроцитоми скоростта на растеж и интервалът между началото на симптомите и диагнозата са междинни между нискостепенните астроцитоми и глиобластомите. Макар и много променлив, често се съобщава средно интервал от приблизително 1,5-2 години между началото на симптомите и диагнозата. Припадъците са по-редки при пациенти с анапластични астроцитоми, отколкото при тези с нисък клас лезии.
Регионите на тумор, които показват най-голяма степен на анаплазия, се използват за определяне на хистологичната степен на астроцитом. Тази практика се основава на предположението, че областите с най-голяма анаплазия определят прогресията на заболяването.
Широко приетата схема за класификация на Световната здравна организация, актуализирана през 2016 година, въвежда използването на молекулни параметри в добавка към хистологията, за да дефинира много туморни обекти. Класификацията на астроцитом се основава на оценки на ядрена атипия - по-специално, наличието на мутация на изоцитрат дехидрогеназа - митотична активност, клетъчност, съдова пролиферация и некроза. Класификацията е както следва:
- Степен I - съответства на пилоцистичен астроцитом
- Степен II - съответства на нискостепенния (дифузен) астроцитом
- Степен III - съответства на анапластичен астроцитом
- Степен IV - съответства на мултиформен глиобластом
Четири хистологични варианта на нискостепенни астроцитоми са разпознати: протоплазмични, гемитокистни, фибриларни и смесени.
Астроцитомите са добре диференцирани тумори, които показват повишена клетъчност в сравнение с нормалната мозъчна тъкан и имат лек до умерен ядрен плеоморфизъм. Много често присъстват микрокисти, характеристика, която отличава астроцитомите от реактивната глиоза. По-голямата част от нискостепенните астроцитоми се класифицират като степен II в класификацията на Световната здравна организация. Младите пилоцистични астроцитоми се класифицират като степен I.
Различните астроцитомни подтипове се отличават с техните интрацитоплазмени фибриларни процеси, демонстрирани чрез оцветяване за глиален фибриларен кисел протеин. Най-разпространеният подтип на фибриларните астроцитоми и протоплазмените астроцитоми са наричани "обикновени" астроцитоми и споделят подобна прогноза. С течение на времето, поне 50% от тези тумори се трансформират в по-анапластични лезии.
Гемитокистичните астроцитоми обикновено се срещат в церебралните полукълба при възрастни. Те съставляват 5-10% от полусферичните глиоми. Гемистокистичните астроцитоми са съставени от големи, пълни астроцити с изобилна еозинофилна цитоплазма (фигура 1). Тъй като гемистоцитите обикновено се трансформират в силно анапластични клетки, те се държат агресивно и трябва да бъдат третирани като анапластични глиоми.
Дифузните астроцитоми, най-често срещаните хистологични варианти, наподобяват клетки от церебралната бяла материя и се състоят от малки, овални, добре диференцирани клетки. Туморите се идентифицират чрез леко увеличаване на клетъчните характеристики и фибриларен фон. Маркерите за глиален фибриларен кисел протеин (GFAP) се използват за идентифициране на фибриларен астроцитом.
Пилоцистичните астроцитоми обикновено се появяват в първите две десетилетия на живота, но също така възникват при възрастните. Хистологично се състоят от удължени биполярни астроцити с кръгли до овални ядра, които са най-често монотонни. Тези клетки се срещат най-често в мозъка, където суровите туморни клетки са подредени в неправилни обвивки, свързани с еозинофилни гранулирани тела и влакна на Розентал (фигура 2). Този модел обикновено се прекъсва от микроцисти, заобиколени от вретеновидни клетки, ориентирани случайно към кистата с насипни фибриларни опашки.
В сравнение с нискостепенните лезии, анапластичните астроцитоми показват забележима тенденция за регионална или дифузна хиперцелуларност (фигура 3). Освен това анапластичните астроцитоми показват повишена анаплазия, демонстрирана чрез повишена ядрена сложност, наличие на митози, повишена цитоплазмена вариабилност и повишена пролиферация на ендотелиални клетки.
Библиография
Color atlas of pathology, Section Tumor pathology
https://emedicine.medscape.com/article/283453-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Astrocytoma
https://emedicine.medscape.com/article/283453-workup#c6
https://emedicine.medscape.com/article/1780937-overview#a2
Коментари към Астроцитом