Причинители на ерлихиозите (Ehrlichia)
Обща характеристика
Родът Ehrlichia е кръстен на немския микробиолог Пол Ерлих. Първата ерлихиална болест е била открита в Южна Африка през 19 век. Неговата характерна за кърлежите природа е конституирана през 1900 г. Първоначално е наречен Rickettsia ruminantium, но в днешни дни е известен като Ehrlichia ruminantium. През 1945 г. е разработен метод за "инфекция и лечение" на добитъка. Това все още е единствената налична в търговската мрежа "ваксина" срещу болестта, която не е истинска ваксина, а умишлено излагане на болестта с мониторинг и антибиотично лечение при необходимост.
Микробиологична характеристика
Културелни особености
- елементарни телца (инфекциозна форма);
- начални телца;
- морула.
Епидемиология
Патогенеза и клинична картина
Подобно на рикетсиите, ерлихиите получават достъп до кръвта чрез ухапване от заразен кърлеж. A. americanum е основният вектор на E. canis - причинител на ерлихиоза по кучетата. Ixodes persulcatus, кърлежи и евентуално от Dermacentor variabilis са често срещани преносители на E. equi, предизвикващ гранулоцитна ерлихиоза. E. sennetsu е етиологичният агент на сенетсу треска.
Основната целева клетка за за човешката гранулоцитна ерлихиоза е гранулоцитът.
При индивиди с човешка гранулоцитна ерлихиоза (HGE), появата на симптомите обикновено настъпва приблизително една седмица, след като индивидът е ухапан от кърлеж, носител бактерия. Симптомите включват:
- треска;
- студени тръпки;
- мускулни болки (миалгия);
- общо усещане за слабост и умора и / или главоболие.
Някои засегнати лица също могат да получат кашлица, гадене, повръщане, болки в ставите (артралгия) . В изключително редки случаи може да се появи обрив по кожата.
- Бъбречна недостатъчност;
- Респираторна недостатъчност;
- коагулопатия;
- миокардит;
- енцефалопатия.
Микробиологична диагностика
Изследването на кръвни натривки под електронен микроскоп, може да разкрие клъстери на бактерии в мембранно свързаните кухини (вакуоли) в определени клетки (периферни неутрофили); тези групи обаче може да не са очевидни в началото на инфекцията. Специализираните лабораторни тестове включват имунофлуоресценция.
Лечение
Библиография
https://reference.medscape.com/article/968385-overview
https://emedicine.medscape.com/article/235839-overview#a5
https://rarediseases.org/rare-diseases/human-granulocytic-ehrlichiosis-hge/
Коментари към Причинители на ерлихиозите (Ehrlichia)