Пластична хирургия
› Подспециалности на пластичната хирургия
› Хирургични техники и процедури
› Рискове на пластичната хирургия
Въведение
Пластичната хирургия е хирургична специалност, включваща възстановяване, реконструкция или промяна на човешкото тяло. Основно може да бъде разделена на две основни категории:
- Реконструктивна хирургия - включва черепно-лицева хирургия, хирургия на ръцете, микрохирургия и лечение на изгарянията.
- Козметична хирургия - използва се за множество козметични процедури, които имат за цел да подобрят основно външния вид на пациента, докато реконструктивната има за цел да подобри функционирането на тялото му.
Използва се за възстановяване на липсващи или повредени тъкани и кожа. Основната цел на пластичната хирургия е да възстанови възможно най-близо до нормалното функциониране, както физиологично, така и анатомично на засегнатите структури, тъканите и кожата.
Подобряването на външния вид на различни части от тялото също е важна, но второстепенна цел на пластичната хирургия. Важно е да се прави разлика между козметичната и пластичната хирургия, като козметичната се извършва единствено с цел промяна на външния вид на здрав човек, за да се постигне това, което според него е по-добър външен вид.
Пластична хирургия често помага за подобряване на самочувствието, увереността и цялостното качество на живот на пациентите. Тя е всеобхватна, но най-често се използва при:
- Вродени аномалии като цепнатина на устната и небцето, сраснали пръсти на ръцете и краката (синдактилия), родилни петна и др.
- Области на тялото, които са били засегнати след хирургично отстраняване на ракова тъкан
- Обширни изгаряния или други сериозни наранявания
Пластичната хирургия произлиза от гръцката дума "plastike", което в превод означава "изкуството на моделиране", като и до ден днешен все още се използва този термин.
Исторически факти
Пластичната хирургия съществува от много отдавна, като първите сведения за различни пластични процедури са от Сушрута в Индия от 800 г. пр.н.е. Римляните също извършват пластична козметична хирургия, използвайки прости техники, като поправяне на повредени уши, от около 1 век пр.н.е. По религиозни причини те не са дисекцирали нито човешки същества, нито животни, поради което техните знания се основават изцяло на текстовете на техните гръцки предшественици. Независимо от това, Целзиус оставя някои изненадващо точни анатомични описания, някои от които представляват особен интерес за пластичната хирургия.
Илюстрация на метод за реконструкция на носа от 18-ти век, изпълнена от индийски грънчар, е публикувана в списание "Gentleman`s Magazine" през далечната 1794 г.
Бащата на съвременната пластична хирургия обикновено се смята за сър Харолд Гилис. Като отоларинголог от Нова Зеландия работещ в Лондон, той разработва много от техниките на съвременната лицева хирургия в грижата за войници, страдащи от обезобразяващи наранявания на лицето по време на Първата световна война. По време на войната той създава заедно с известен френски хирург, отделение за лицеви наранявания. По този начин са извършени повече от 11 000 операции на повече от 5000 мъже, предимно с наранявания на лицето от огнестрелни рани.
Подспециалности на пластичната хирургия
Пластичната хирургия е широко поле и се подразделя на различни подспециалности, които включват:
Естетична хирургия - представлява централен компонент на пластичната хирургия и включва основно естетична хирургия на лицето и тялото.
- Хирургия при изгаряния - обикновено се извършва в две фази. Лечението започва обикновено веднага след самото изгаряне. На втори етап, след овладяване състоянието на пациентите, се обсъждат варианти за реконструктивни операции.
- Черепно-лицева хирургия - използва се широко при деца с вродени аномалии на черепно-лицевия скелет и меките тъкани, като цепнатина на устната и небцето, краниосиностоза и детски фрактури.
- Хирургия на ръката - свързана е с остри наранявания и хронични заболявания на горните крайници (синдром на карпалния тунел). В някои от по-развитите страни се прилагат и различни хирургични техники, чрез които е възможно възстановяването на ампутиран крайник.
- Микрохирургия - микрохирургията обикновено се занимава с реконструкция на липсващи тъкани чрез прехвърляне на парче тъкан към мястото на реконструкция и повторно свързване на кръвоносните съдове.
- Детска пластична хирургия - много вродени дефекти или синдроми, присъстващи при раждането, се лекуват най-добре в детска възраст, а детските пластични хирурзи са специализирани в лечението на тези състояния при деца.
Хирургични техники и процедури
В пластичната хирургия присаждането на кожна тъкан е много често срещана процедура. Кожните присадки могат да бъдат получени чрез някои основни методи на трансплантация:
- Автотрансплантация - кожната тъкан се взема от самия човек, но от друго място. Най-често кожни автотрансплантанти се вземат от глутеалната област.
- Алотрансплантация - алотрансплантантите се вземат от донор от същия вид.
- Ксенотрансплантация - ксенотрансплантантите се вземат от донор от различен вид.
Освен тези техники, пластичните хирурзи използват и много други методи, като например:
- Прехвърляне или присаждане на мазнини
- Вакуумно затваряне на рана
- Протезни устройства, като изкуствени крайници
Обикновено при използването, на каквито и да е техники и методи в пластичната хирургия, най-добри резултати трябва да се очакват от внимателното планиране на разрезите, така че те да попадат в линиите на естествените кожни гънки, подходящ избор за затваряне на рани, използване на най-добрите конци.
Рискове при пластичната хирургия
Както всеки вид операция, пластичната хирургия крие своите рискове. Степента на риск зависи от размера на засегнатата област, нивото на опит на хирурга и цялостното състояние на пациента. Някои процедури носят специфични рискове, но общите рискове включват:
Ако при пациентите в следоперативния период се прояви спонтанна болка, подуване, неотделяне на газове или други странични ефекти, е нужна консултация с лекар.
Козметична хирургия
Козметичната хирургия е доброволна или избираема операция, която се извършва върху нормални части на тялото с единствената цел да подобри външния вид на човека или при някои да премахне признаците на стареене. През 2014 г. в САЩ са извършени близо 16 милиона козметични процедури, като броят на тези процедури се е удвоил през последното десетилетие. Сред най-известните и често срещани козметични процедури са:
- Абдоминопластика (прибиране на корема) - преоформяне и стягане на корема
- Блефаропластика (операция на клепачите)
- Фалопластика (операция на пениса)
- Мамопластика (слагане на гръдни импланти) - уголемяване на гърдите чрез силиконови импланти или редукция на млечните жлези при мъже с гинекомастия
- Мастопексия (повдигане на гърдите)
- Уголемяване на седалището (поставяне на импланти в седалищната област)
- Лабиопластика - хирургично намаляване и преоформяне на срамните устни
- Ринопластика - преоформяне на носа
- Липосукция (редуциране на мастната тъкан в определени зони на тялото)
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Пластична хирургия
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИПОЕЛАСТИК КОМПРЕСИВНА СЛЕДОПЕРАТИВНА ЛЕНТА ЗА УШИ PU VELCRO FASTENER
ЛИПОЕЛАСТИК СТЯГАЩ ФИКСИРАЩ СУТИЕН PI UNIQUE COMFORT
Безплатна доставка за България!Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Plastic_surgery
https://www.nhs.uk/conditions/plastic-surgery/
https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/p/plastic-surgery/types.html
https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures
СТАТИЯТА е свързана към
- Хирургично лечение
- Доц. д-р Пенка Тепавичарова - Романска, д.м.
- Проф. д-р Мая Аргирова, д.м.
- Д-р Катя Калинова
- Д-р Цветалин Зарев
- Владимир Филатов и приносът му за офталмологията и пластичната хирургия
- Един век пластична хирургия - от необходимост до глезотия
- Д-р Красимир Иванов Кенолов
- д-р Шарбел Таук
- Уолтър Йео – първият пациент претърпял пластична операция на лицето през 1917 година
- д-р Красимира Калчева-Вачкова
Коментари към Пластична хирургия