Възстановяване след хемодиализа

› Какво е хемодиализа и кога се налага?
› Какво се усеща след диализа?
› Как да подпомогнем възстановяването след диализа?
› За какви симптоми да следим при възстановяване след хемодиализа?
Въведение
Хемодиализата представлява животоподдържаща процедура, която се назначава при пациенти с тежко увредена бъбречна функция и невъзможност за адекватно филтриране и пречистване на кръвта. Често се налага назначаване за продължителен период от време, като възстановяването след хемодиализа може да отнеме от няколко часа до два дни. След сеансите пациентите най-често се чувствам уморени и отпаднали, поради което е необходимо осигуряване на почивка и покой, лека храна, прием на течности, съобразно препоръките на лекуващия лекар. Необходимо е проследяване за поява на алармиращи симптоми, които насочват за усложнения.
Какво е хемодиализа и кога се налага?
Хемодиализата заема изключително важна част в поддържането на състоянието на пациентите до провеждане на специфична терапия, често може да служи и като основно лечение. По-важните характеристики на процедурата включват:
- какво е хемодиализа: по същество хемодиализата представлява животоспасяваща интервенция, при която се пречиства кръвта на пациенти с тежко увредена бъбречна функция. Чрез хемодиализата се отвеждат от организма отпадни продукти, излишни течности, излишни електролити и други, които обичайно би следвало да се елиминират с урината
- как се извършва: хемодиализата се извършва със специализирана апаратура, която пречиства кръвта на пациентите и я връща обратно в организма. За целта е необходим подходящ съдов достъп (създаване на специална фистула) или катетър. Обикновено един сеанс продължава около четири часа, като според съответните показания се налага провеждане на хемодиализа няколко пъти седмично в специализирани за целта медицински заведения
- показания за хемодиализа: основните показания за хемодиализа включват състояния, при които е тежко увредена бъбречната функция и съответно бъбреците не могат да филтрират кръвта. Най-честото показание е остра или хронична бъбречна недостатъчно при драстичен спад на креатининовия клирънс, ексцесивна задръжка на течности, високи нива на калий в кръвта (хиперкалиемия) и други. Диализата сама по себе си не лекува основното заболяване, но позволява поддържане на някои от основните жизнени функции
Много пациенти преминават през хемодиализа ежегодно, като някои от тях имат нужда от няколко сеанса, докато други процедурата е животоподдържаща и се налага периодично през определен интервал от време.
Какво се усеща след диализа?
След приключване на процедурата значим процент от пациентите съобщават най-често за умора, която може да варира в значителна степен от лека отпадналост до пълно изтощение. Умората е резултат от загубата на електролити и течности, възможни промени в нивото на кръвното налягане, а в някои случаи и от самото обездвижване по време на процедурата.
Често освен умора, може да са налице сънливост, отпадналост, главоболие, замайване, мускулни крампи (най-често в областта на долните крайници, предимно в глезените и прасците), гадене, хипотония (понижено кръвно налягане) и други.
При сензитивни пациенти е възможно усещане за емоционално напрежение, раздразнителност, емоционална лабилност и други, които в много от случаите се провокират от високата интензивност на интервенциите и необходимост от продължителна терапия.
Тези прояви обикновено се наблюдават с по-висока честота след първите сеанси на хемодиализа, като с времето пациентите успяват да напаснат ежедневния си режим с честотата на интервенциите.
Възстановяването след хемодиализа е строго индивидуално, като при някои пациенти симптомите може да са налице само за няколко часа, а при други може да персистират 24 до 48 часа. Времето за възстановяване зависи до голяма степен от общото състояние на пациентите, подлежащите заболявания, приемани лекарства и много други фактори.
Как да подпомогнем възстановяването след диализа?
За подпомагане възстановяването при хемодиализа, намаляване риска от поява на симптоми след интервенцията, както и за облекчаване на проявите при появата им се препоръчват някои общи, неспецифични мерки, задължително съгласувани с лекуващия лекар, включващи:
- достатъчно почивка: след хемодиализа е изключително важно осигуряването на спокойствие, почивка и покой, както физически, така и психически и емоционално. Пациентите следва да отложат или отменят ангажименти след процедурата, за да избегнат излишно натоварване
- подходящо физическо натоварване: един или два дни след интервенцията или след като пациентите се чувства бодри се препоръчва лека физическа активност, съобразена с тяхното общо състояние. Най-често това е кратка разходка на открито, дихателни упражнения, лека лечебна гимнастика. Регулярната и строго съобразена със състоянието на пациента физическа активност между сесиите подпомага по-бързото и оптимално възстановяване, системната циркулация, настроението и общия тонус
- хранене след диализа: след хемодиализа се препоръчва прием на балансирана, питателна, но лека храна, която да не натоварва излишно храносмилателната система. Необходимо е да се избягват мазни, тежки, солени, консервирани храни, както и продукти, богати на фосфор и калий, каквито например са шоколад, банани, ядки, млечни продукти в големи количества и други. Приемът на течности следва да е строго индивидуализиран и съобразен със състоянието на пациентите
- психоемоционално възстановяване: между сеансите много от пациентите показва склонност към тревожно разстройство, безпокойство, раздразнителност, лабилно настроение, депресивни епизоди. За противодействие се препоръчва практикуване на любимо хоби или любими занимания, пълноценно социални контакти с роднини, близки и приятели, медитация, техники за визуализация и други
За пълноценно и оптимално възстановяване след хемодиализа се препоръчва активно съдействие от страна на пациентите, стриктно спазване на препоръките на лекуващия лекар, съобщаване при поява на нетипични оплаквания.
За какви симптоми да следим при възстановяване след хемодиализа?
След всеки един сеанс на хемодиализа, независимо на колко още пациентът трябва да се подложи, е необходимо стриктно, внимателно самонаблюдение и наблюдение от околните, тъй като появата на някои признаци може да говори за влошаване на състоянието, поява на усложнения в периода на възстановяване и други.
Симптоми, които не са рискови, но следва да бъдат споделени с лекуващия лекар, са например поява на мускулни крампи в долните крайници, силно понижаване на кръвното налягане, продължително и рефрактерно главоболие.
Алармиращи симптоми, които изискват своевременна консултация с лекуващия лекар за тяхното изясняване и при нужда предприемане на необходимите мерки за тяхното противодействие, са тежък световъртеж и замайване, припадък и загуба на съзнание, поява на болка в гърдите, задух, неравномерно дишане, ексцесивно главоболие, съпроводено от гадене, повръщане, объркване.
Опасни симптоми са наличието на оточен синдром с оток по глезените, ръцете или лицето, подпухване, нарушения в уринирането (намалено отделяне на урина или пълна липса на уриниране).
Спешна медицинска консултация е необходима при поява на кървене от мястото на фистулата или катетъра, повишаване на телесната температура, обрив, сърбеж, иктер (жълтеница).
За активен контрол дори в домашни условия се препоръчва водене на дневник с основните показатели на пациента, включително тегло, кръвно налягане, прием на течности, наличие на симптоми и техните особености, който следва да се прегледа обстойно от лекуващия лекар при последващия преглед. Това може значително да подпомогне лечението, да подобри процеса на възстановяване след диализа и да предотврати появата на усложнения.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=ug4015
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8575372/
https://bmcnephrol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12882-022-02926-0
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hemodialysis/about/pac-20384824
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4069238/
https://www.freseniuskidneycare.com/thrive-central/get-energy-after-dialysis
https://www.ajkd.org/article/S0272-6386(14)00732-X/fulltext
https://researchviewpoints.karger.com/on-research/what-determines-recovery-time-of-hemodialysis-sessions/
СТАТИЯТА е свързана към
- Възстановителни процедури
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Диализен център "Виа Диал", гр. Стара Загора
- Диализен център "Диализа Етропал Бета", гр. Несебър
- Биоизкуствен бъбрек е в състояние да замени хемодиализата
- Диализен център "Ел Масри", гр. Бургас
- Да живееш въпреки всичко или историите на трима пациенти на хемодиализа
- "Частен диализен център - ВТ" ЕООД, гр. Велико Търново
- Отделението по хемодиализа в Монтана е обновено и разполага с 10 нови апарата
- Диализен център "Диалмед", гр. София
- Д-р Николай Тодоров: Родната хемодиализа е на нивото от 80-те години на миналия век
Коментари към Възстановяване след хемодиализа