Реконвалесценция след хирургична намеса МКБ Z54.0
В рубриката реконвалесценция след хирургическа намеса се разглежда възстановителният период след хирургическа намеса.
Какво е реконвалесценция?
Реконвалесценция е периодът, в който тялото се възстановява от сериозно заболяване, нараняване или операция. Промени в начина на живот може да са необходими, за да е сигурно, че на тялото му се осигурява достатъчно време и почивка.
Времето на реконвалесценция е различно за всеки пациент. Зависи от индивидуалните особености на пациента и вида на травмата или операцията. Лекарят може да прецени ориентировъчно след колко време ще се възстанови. Той предписва лекарства, които помагат за възстановяването на пациента.
След изписване от болницата, реконвалесценцията може да се осъществи в реабилитационен център или в домашни условия. В зависимост от типа операция, която е извършена, престоят може да варира от няколко седмици до няколко месеца.
Ако възстановяването се извършва в домашни (амбулаторни) условия, пациентът получава терапията в дома си, като специалисти го посещават редовно.
Поставяне на реалистични цели за възстановяването
По време на реконвалесценция след хирургическа намеса е полезно да се поставят цели всеки ден, които ще помогнат с възстановяването. Обикновено те включват:
- Залежаването в леглото в повечето случаи не е добре за пациентите, особено ако са в напреднала възраст. Хубаво е да се поддържа някакво ниво на активност, дори ако това означава просто седене или изправяне от време на време.
- Препоръчва се постепенното увеличаване на нивото на активност всеки ден.
- Необходимо е да се осигурява достатъчно почивка на тялото. Редуват се периоди на активност с периоди на релакс.
- Полезно е да се поддържа връзка със семейството, приятелите и социалната активност, дори и по телефона.
- Храната трябва да е здравословна и разнообразна, да включва изобилие от пресни плодове и зеленчуци. Тялото се нуждае от енергия, за да се възстанови.
Как реабилитацията помага на възстановяването?
- Подобрява движението и обхвата на движенията в частта от тялото, където е направена операцията.
- Укрепва мускулите.
- Намалява болката.
- Помага с прохождането — първо с патерици или проходилка, а след това и сами.
- Помага за извършването на ежедневни дейности, като например изкачване на стълби, ставане от стол или легло, влизане и излизане от кола и други.
Психологически ефект от операцията
Наличието на сериозно заболяване, операция или нараняване понякога може да има дълготрайно емоционално въздействие върху пациента. Ако болестта е причинила трайни здравословни проблеми, като например ампутация, пациентите се нуждаят от терапевтична подкрепа още повече.
Повечето хора, претърпели операция или инцидент се оплакват от това, че:
- Възстановяването ще им отнеме много време.
- Липсата на работа, училище, спорт, хобита и социални събития ги кара да се чувстват нещастни.
- Могат да се почувстват депресирани и тревожни поради хроничната болка, скука или внезапната нужда от околните да полагат грижи за тях.
- Понякога се стига до суицидни мисли.
- Може да изпитват фобии — например страх от пътуване в кола, ако е получил нараняванията при автомобилна катастрофа.
- Всичко, което му напомня за заболяването, злополуката или операцията, може да го накара да почувства страх, депресия, тревожност или да предизвика паническа атака.
- Здравословните проблеми, причинени от сериозно заболяване, нараняване или операция, могат да се отразят негативно върху мисли, чувства, нагласи и поведение за години напред.
Консултация със специалист
В реконвалесценция след хирургическа намеса се включва широк екип от специалисти, за да може процесът да е максимално ефективен и полезен за пациента.
Физиотерапевт
Той е лекар, специализиран в областта на рехабилитацията. Изготвя план според нуждите на пациента и ръководи програмата. Той го учи на физически упражнения, за да се подобри силата и обхвата при движение на ръката, крака или която и да е част от тялото, върху която е била операцията.
Трудов терапевт
Той помага на пациента да възвърне уменията си, от които се нуждае за някои основни дейности в ежедневието си. Например готвене, обличане, къпане или използване на тоалетна. Някои трудови терапевти посещават домовете на пациентите си, за да се уверят, че са безопасни и лесно може да се придвижват в тях.
Диетолог
Той помага да се планира здравословен хранителен режим. Храната е източник на енергия, а тялото се нуждае от нея, за да се възстанови напълно.
Логопед
Той помага с умения като говорене, преглъщане и памет. Логопедичната терапия е полезна след операция, засягаща мозъка.
Психотерапевт
Психологическата травма, след сериозно заболяване, може да повлияе на бъдещите решения, включително начина, по който пациента живее живота си и общува с други хора.
Специалист по психично здраве може да помогне да справяне с чувствата и емоциите, за да може пациента да се примири с болестта, злополуката или операцията си.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ таблетки за дъвчене * 60 НИКСЕН
КАЛИВИТА РЕГЕНЕРАЦИЯ НА КЛЕТКИТЕ капсули * 180
ПОЛИМАКС ИНФЛУСТОП таблетки * 30
ВАРИТЕКС ПОСТОПЕРАТИВЕН АБДОМИНАЛЕН КОРСЕТ 28 см 132
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ПРИ ТРАВМИ НА КОРЕМА И ГРЪДНИЯ КОШ 142
ЦИКЛОНАМИН капсули 500 мг * 30
СИРИУС-Д ИНТЕНС прах 100 г
ФРЕЗУБИН 2 ККАЛ ГОРСКИ ПЛОД 200 мл
ВАРИТЕКС ПОСТОПЕРАТИВЕН АБДОМИНАЛЕН КОРСЕТ 20 см 133
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ЗА ГРЪДЕН КОШ 137
ФИБРОЗИМ стомашно - устойчиви капсули * 30
КАЛИВИТА ПАУЪР БУСТЕР таблетки * 90
Библиография
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ServicesAndSupport/convalescence
https://www.webmd.com/pain-management/rehab-after-surgery#1
Коментари към Реконвалесценция след хирургична намеса МКБ Z54.0