Помощ и изследване на майка кърмачка МКБ Z39.1
Веднага след раждането млечните жлези се намират в готово за функциониране състояние, постигнато през бременността под влияние на плацентарните хормони.
Те започват да функционират на 3-4 ден след раждането, понякога и по-късно.
Ежечасно млечните жлези набъбват, обемът на гърдите се увеличава, получават напрегната до твърда консистенция, кожата им се опъва и това предизвиква напрегнато болезнено чувство. Тези явления изчезват след един - два дни и започва редовно продуциране и отделяне на мляко.
С отминаване на неприятните симптоми в първите 3-4 дни (увеличаване на обема, опъване на кожата и болезненост на гърдите, повишаване на температурата) млечните жлези започват своята нормална функция.
Млякото запазва своя коластрален характер и масленожълт цвят. Към края на първата седмица след раждането получава по-течна консистенция, бялосивкав цвят — видът и качествата на истинското майчино мляко.
Помощ и изследване на майката кърмачка се състои в грижа за гърдите, които целят предпазване от инфекция и поддържане на гръдните зърна в добро състояние.
Преди започване на кърменето гърдите се измиват основно със сапун и топла вода и след това се дезинфекцират. След кърмене отново се подсушава и третира с медикаменти, предпазващи зърното от рагади и мацерация.
Необходимо е гърдите да бъдат повдигнати, като за това се използват добре подбрани сутиени.
Рационалната техника на кърмене и добре поддържана хигиена осигуряват необходимата по количество и продължителност лактация.
Наблюдение върху лактацията на майката кърмачка се извършва от акушерите в родилното отделение като се следи за:
- вида на кърмата,
- вида на гърдите,
- неразположение при кърмене на майката,
- отделяне на секрет, различен от кърма,
- поява на рагади по гърдите,
- следи се за всяко отклонение от нормата на гърдите.
При поява на мацерации или рагади трябва да се провеждат лечебни мероприятия за саниране.
При задълбочаване на патологичния процес кърменето трябва да се преустанови, като се осигури пълноценна евакуация на кърмата. Всичко това потиска млечната секреция.
Помощ и изследване на майка кърмачка цели нормален акт на лактация, осигуряване на достатъчно количество храна за новороденото, предотвратяване на усложнения за майката.
Коментари към Помощ и изследване на майка кърмачка МКБ Z39.1