Необходимост от имунизация против грип МКБ Z25.1

Грипът е остра вирусна инфекция, която протича с явления на остра интоксикация и поражения на дихателния тракт.
Характеризира се с въздушно-капков механизъм на предаване, висока контагиозност и епидемична и панддемична форма на разпространение. Причинителите на грипа принадлежат към семейство Orthomyxoviridae, под Influenzavirus. Неустойчиви са във външна среда.
Смяната на подтиповете Н или N води до поява на нов подтип грипен вирус, съществено различаващ се от предшестващия го.
Смяната на грипните подтипове предизвиква развитие на пандемии. Под влияние на противогрипния имунитет на населението се извършва непрекъснато частични изменения на повърхностните антигени. Това прави грипът сериозно заболяване, което води до хоспитализация, а понякога и дори до смърт. Входната врата са горни дихателни пътища като вирусът избирателно навлиза през цилиндричния епител на дихателните пътища, в които се размножава, и предизвиква тяхното дегенеративно изменение.
Вирусът преминава бариерата на организма, попада в кръвта и предава обща грипна интоксикация, което води до уреждане на различни органи и системи, включително на съдовата и нервната система. Развива се и причинява възпалителни изменения на дихателните пътища, предимно фаринкса, трахеята, големите бронхи. При неусложнено протичане заболяването продължава средно около 5 дни.
Усложненията на грипа са най-често свързани с вторични бактериални инфекции от екзогенен и ендогенен произход.
Възприемчивостта е всеобща и поради променливостта на антигенният състав на грипа всяка година вълната може да предизвика заболяване.
Необходимостта от ваксина против грипа се дължи на това, че тя ограничава епидемичния процес и когато повече хора се ваксинират, разпространението на грипната вълна е силно намалена. Противогрипните ваксини стимулират организма да образува антитела срещу определени антигени. Всяка година новият вирусен антигенен вид се използва за нова ваксина.
Антителата се образуват около 2 седмици след ваксинация, които защитават организма от грипната инвазия.
Ваксината е препоръчителна особено за следните контингенти:
- Хора, които са с възможност да развият усложнения на грипа - хора с хронични заболявания, имунодефицитни състояния,
- хора над 65 години,
- бебета над 6 месеца,
- бременни жени,
- медицински лица, които влизат в контакт с болни от грип.
Ваксината осигурява протекция от грипния щам до около една година след ваксинация.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против грип МКБ Z25.1