Необходимост от имунизация против коклюш МКБ Z23.7
Коклюшът (наричана още магарешка кашлица) е остро инфекциозно заболяване, силно заразно и причиняващо се от Bordetella pertussis.
Основната проява при това заболяване е тежката, спастична, продължителна и изтощителна кашлица. Често след кашличния пристъп болният може да повърне. Поради високото напрягане се наблюдават кръвоизливи в конюнктивите, поява на хернии, припадъци и др. Заболяването протича тежко.
Наблюдава се в детска възраст, но могат да се разболеят лица от всички възрастови групи.
Необходимост от имунизация против коклюш има във всички случаи, тъй като сериозно намалява разпространеността на заболяването. Ваксината срещу коклюш влиза в задължителния имунизационен календар на България, която е в комбинация с ваксини срещу дифтерията, тетануса, полиомиелита и хемофилус инфлуенца.
Коклюшната ваксина се създава на базата на инактивираните токсини на бактерията, които са способни да създадат имунен отговор и образуване на антитела срещу тях.
Най-новата версия на ваксината срещу коклюш е създадена 1996 година и е ацелуларна, за която разлика от старата версия на ваксината не съдържа целуларни компоненти, което намалява страничните реакции, които са били често срещани при старата целуларна ваксина срещу коклюш. Ваксината се прилага по специални схеми на имунизации и реимунизации.
При бременни неимунизирани жени, може да бъде приложена във втората половина на бременността.
Противопоказанията са предишни анафилактични прояви при ваксинация, алергия към някоя от съставките на ваксината.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против коклюш МКБ Z23.7