Носителство на причинителя на други стомашночревни инфекциозни болести МКБ Z22.1
Основният характер на разпространение на стомашночревните инфекции и задържане на високо ново на заболяемостта определят голямото им значение. При тях процентът на здравото заразоносителство е голям.
Шигелозите са остри инфекциозни заболявания, които се причиняват от група бактерии, принадлежащи на рода Shigella. Заболяванията, които предизвиква протичат с гастроентереколитен синдром, с патологични изменения в дебелото черво, с интоксикация и епидемиологично разпространение. Бактерията има 39 серогрупи и 4 подгрупи. Механизмът на предаване е фекално-орален.
Носителство на причинителя за гастроентерита у здрави се формира най-често при повторно заразяване с един същ серотип.
Здравото заразоностелство е краткотрайно, който също може да бъде извор на заразата. Той отделя голямо количество шигели с фекалиите при многократно дефекации за около 20 дни.
Колиентеритите са остри антропозоонози, с извор на заразата хора и домашни животни. Причиняват се от серотипове на Escherichia Coli. Предава се по фелано-орален механизъм и засяга преди всичко кърмаческата възраст.
Бактерията е изключително устойчива във външна среда. Дезинфекционните средства бързо ги убиват.
Носителство на причинителя има здрави и реконвалесцентни. Това са най-често по-големи деца над 2 години от детски градини, а възрастни - обслужващ персонал в детски и здравни увреждания, майки на хоспитализирани деца.
Заразяването се осъществява по контактно-битов път, след това по хранителен или воден
Заразоносителите не се хоспитализират. Заразоносителство сред персонал на детски заведения се трудоустрояват и се връщат на работа. Допускат се отново на работа след 15 дни и 30 кратни отрицателни бактериологични изследвания.
Повече за други стомашно-чревни инфекции:
Коментари към Носителство на причинителя на други стомашночревни инфекциозни болести МКБ Z22.1