Грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури МКБ Y63.9
Грешките в лекарствената терапия могат да имат сериозни последици за пациентите, на които е приложено лекарство неправилно. Повече от милион души са засегнати от грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури всяка година според статистиката.
Анестезията е много важно средство на съвременната медицина, което може да предотврати огромна болка и страдание. Когато пациентът се подлага на хирургическа интервенция, анестезиолози често използват обща упойка, която позволява на пациента да изпадне в безсъзнание. Обикновено анестезията се счита за безопасна днес, но могат да се направят грешки, които да доведат до катастрофални последици.
Такава мощна форма на лекарство, ако се използва неправилно, може да доведе до значителни проблеми за даден пациент. Статистиката сочи, че 1 на 200 000 до 300 000 пациенти умират поради анестезиологични усложнения.
Инциденти при прилагане на анестезия често включват въвеждане на неправилна доза на пациента от анестезиолога. Резултатите могат да варират от незначително увеличение на болест до смърт. Най-злополучните последици от неправилна доза анестезия включват инвалидност с мозъчни увреждания и емоционална травма от болест, която ще включва години на грижи.
Грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури на анестезия може да бъде причинена от грешка на лекаря при приложените количества анестезия. В много случаи неточна или печатна грешка на етикета може да доведе до неправилно дозиране. Пациентите, които са малки деца и хора в напреднала възраст, е по-вероятно да бъдат засегнати от грешки при анестезия.
Анестезията е токсична за организма, поради което пациенти, поставени под анестезия, са с риск от предозиране, което може да доведе до сериозни усложнения. Обикновено безопасни, средствата за местна упойка могат да бъдат токсични, ако се използват в прекалено големи дози или се прилагат неправилно. Дори, когато се прилагат правилно, пациентите могат да изпитат нежелани реакции към локални анестетици.
Прекомерните дози могат да бъдат неволно постигнати при повтарящи се (малки) дози от местната упойка за постигане на подходящо ниво на анестезия, които могат да доведат до евентуално приложение на токсични дози. Пациентите, които страдат от системна токсичност на местна упойка, могат да изпитат леки до умерени симптоми в зависимост от степента на токсичност и кой орган и система е засегната.
Всеки пациент, който проявява променено психическо състояние, неврологични симптоми или сърдечно-съдова нестабилност, може да страда от отравяне с упойка поради грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури. Лекарят трябва да продължи да наблюдава пациенти след приключване на инжектиране, тъй като токсичността може да се забави до 30 минути.
Причина за локална токсичност е алергична реакция към парааминобензоена киселина. Тези реакции варират от уртикария до анафилактичен шок.
Системната токсичност на локалните анестетици може да се опише чрез пряко въздействие върху имунната система, кръвта, централната нервна система и сърдечно-съдовата система.
Алергична реакция към метаболитно разпадане на анестетични средства може да доведе до анафилаксия.
Хематологичните токсични реакции се характеризират с възникване на метхемоглобинемия.
Признаците на токсичност на централната нервна система се проявяват с: виене на свят, сънливост, дезориентация, замаяност, зрителни и слухови нарушения. При по-голяма степен на токсичност се установяват по-сериозни симптоми: възбуждане на централната нервна система - объркване, мускулни спазми, гърчове, възбуда; последваща депресия на централната нервна система - сънливост, загуба на съзнание, кома; метален вкус; скованост.
Проявите на токсичност на сърдечно-съдовата система по-често се наблюдават при тежки случаи: хипертония, камерна аритмия, последваща прогресивна хипотония, сърцебиене, болка в гърдите, обилно изпотяване, сърдечно-съдов колапс
Тежки здравословни проблеми могат да възникнат след предозиране на обща анестезия. Честотата на предозиране на анестезия, водеща до смърт, бавно се изкачва в последните години с риск от 1 на всеки 20 пациенти. При пациенти, които са 65 и повече години, този риск се увеличава до 10 на всеки 20 пациенти. Предозирането води до бързо спадане на кръвното налягане, мускулни потрепвания, сърцебиене, кома, смърт.
Осъзната анестезия е особен вид на сериозна вреда, която може да се случи поради грешка при анестезия. Анестезиологът носи отговорност за правилно регулиране на съзнанието на пациента по време на хирургическата процедура. Ако лекарят приложи недостатъчна доза упойка, а пациентът може да се събуди в средата на процедурата.
Това може да бъде ужасяващо преживяване, тъй като лицето често е парализирано и неспособно да говори, но все пак е наясно какво се случва и може да изпита дори и силна болка от операцията. Според проучване почти половината от пациентите с осъзнаване при анестезия чуват разговори в операционната зала, 50 % от пациентите се чувстват така, сякаш не могат да дишат, а 28 % усещат болка от операцията.
Преживяване на събуждане по време на операция поради грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури на анестезия може да бъде травмиращо физически и емоционално. Някои пациенти, преживели такъв инцидент, съобщават за парализа и безпомощност. Емоционалните травми, свързани със събуждане по време на оперативна намеса, могат да доведат до развитието на посттравматично стресово разстройство, тревожно разстройство, проблеми със съня и др.
Коментари към Грешка в дозирането при неуточнени хирургични и терапевтични процедури МКБ Y63.9