Грешка в дозирането при лечение с електрошок или с инсулинов шок МКБ Y63.4
Електроконвулсивната терапия, известна като електрошок, е спорно психиатрично лечение, при което по време на процедурата внимателно контролирано количество електрически ток преминава през мозъка за лечение на симптоми, свързани с някои психични разстройства.
Електрическият ток произвежда епилептичен припадък за облекчаване на симптоми, свързани с психични заболявания като депресивно разстройство, биполярно разстройство, шизофрения, остра психоза и кататония. Начинът на действие на електрошока е неизвестен.
Електроконвулсивната терапия се използва заедно с анестезия, мускулни релаксанти и кислород за производство на леки генерализирани гърчове.
Прекратяване или поддържане на лечението с психиатрични лекарства преди електрошока зависи от вида на медикаментите. Лекарства, които могат да причинят токсичност в комбинация с електрошока, като лития, се преустановяват, а бензодиазепини, които увеличават прага на гърчовете, или се спират, или се прилага бензодиазепинов антагонист при всяка електрошокова сесия.
Дозата и продължителността на стимулирането на електрошоковата терапия зависи от съответния пациент и неговата симптоматика и заболяване.
Нива под терапевтичните дози, вид грешка в дозирането при лечение с електрошок или с инсулинов шок, мога да не са ефективни въпреки появата на гърчове, а дози, значително над прага, особено при двустранен електрошок, излагат пациентите на риск от по-тежки когнитивни увреждания и по-продължителни припадъци, придружени с гърчове, без допълнителни терапевтични ползи.
Прагът на терапевтичните дози на пациента е в зависимост от възрастта и пола, както и от други фактори, като например лекарства.
Лечение с инсулинов шок, известно и като лечение с инсулинова кома, е форма на психиатрично лечение, при което пациентите няколко пъти са инжектирани с големи дози инсулин с цел производство на ежедневни коми в продължение на няколко седмици.
Този вид лечение се е използвал основно за лечение на шизофрения, след като е било заменено с невролептици.
Лечението с инсулинов шок е трудна терапия, която изисква обучен персонал. Пациентите с диагноза шизофрения са избрани въз основа на наличието на добра прогноза и физическа сила, за да издържат на тежкото лечение.
Обикновено инжекции се прилагат шест дни в седмицата в продължение на около два месеца. Дневната доза инсулин постепенно се повишава до поява на кома, при което дозата се изравнява.
След около 50 или 60 коми, или по-рано, ако психиатърът смята, че е постигната максимална, дозата на инсулина бързо се намалява преди спиране на лечението. След инсулинова инжекция пациентите изпитват различни симптоми на понижена кръвна глюкоза: зачервяване, бледност, потене, слюноотделяне, сънливост или безпокойство.
Ако дозата е достатъчно висока, те изпадат в дълбок летаргичен сън и кома. При предозиране, вид грешка в дозирането при лечение с електрошок или с инсулинов шок, може да се появи животозастрашаващо състояние. Възможно е да се появят гърчове.
Тежката хипогликемия е спешен медицински случай, който може да доведе до трайни мозъчни увреждания. Ако кръвната захар е спаднала достатъчно много, дишането или сърдечната дейност на пациента може да спре и да настъпи смърт.
Коментари към Грешка в дозирането при лечение с електрошок или с инсулинов шок МКБ Y63.4