При инжекция или имунизация МКБ Y61.3
Замърсяването с частици е случайното попадане на чужди, подвижни и неразтворими частици е разтвор за инжектиране. Тези частици могат да бъдат с различни размери. Известни са няколко причини за замърсявания.
Лекарствата са разположени в различни контейнери (например флакони, ампули, предварително напълнени контейнери и смесени разтвори) и тяхното използване и манипулации са различни.
Особено стъклените ампули представляват висок риск от случайно оставяне на чуждо тяло в организма при инжекция или имунизация, тъй като стъклени фрагменти могат да влязат в ампулата, когато се отвори.
При използване на игла за извличане на съдържанието на стъклената ампула в спринцовката, малки стъклени частици могат да преминат през иглата в спринцовката и след това лесно да се инжектират в пациента.
Тези частици могат окажат неблагоприятни ефекти, особено при хора, които вече са болни. Частици с размер 1.5 µm могат да причинят ефекти при пациенти, докато частици с размер 6 µm могат при здрави индивиди.
Възможно е увреждане на различни органи като белите дробове, бъбреците, черния дроб, далака, но особено засегнати са тежко болните пациенти. Пациенти с предварително увреждане на органите са особено чувствителни, тъй като частиците могат да влошат тяхната нарушена микроциркулация на кръвта.
Друг клиничен признак, който може да бъде причинен от стъклени частици от ампули при случайно оставяне на чуждо тяло в организма при инжекция или имунизация, е флебит. Появата на флебит е очевидна - с локално затопляне, болка, оток и зачервяване на мястото на инжектиране.
Стъклените частици могат да доведат и до белодробни силикотични промени и нодуларна фиброза на черния дроб, далака и тънките черва като резултат на реакция на чуждо тяло. Също така е установено, че стъклените фрагменти в лекарствата индуцират при възрастен респираторен дистрес синдром и гранулом на белодробната артерия при малки бебета.
Вмъкването на игла през запушалката на флакон с медикамент може да остърже частици от запушалката, които да попаднат в лекарството, което след това бива изтегляно в спринцовката и инжектирано в пациента. Често такова замърсяване остава незабелязано поради малкия размер на частиците.
Замърсяването със силиконови частици може да доведе до грануломатозно заболяване на белия дроб. Други усложнения, причинени от миграцията на синтетични частици в тялото, включват белодробно заболяване, миокардит и кожен обрив. Такива състояния са били причинени след миграция от големи обеми от частиците.
Усложненията от гумени частици (от запушалките на флаконите) варират от клинично безсимптомни белодробни грануломи до локален тъканен инфаркт и белодробен инфаркт.
Частици от пластмаса, стъкло или гума при случайно оставяне на чуждо тяло в организма при инжекция или имунизация могат да доведат до флебит, а също така и до увреждане на белите дробове, бъбреците, черния дроб и далака.
Коментари към При инжекция или имунизация МКБ Y61.3