При бъбречна диализа или друга перфузия МКБ Y61.2
Хемодиализата е метод за заместване на бъбречната функция при хора с остра или хронична бъбречна недостатъчност чрез апарат. Той пречиства кръвта и отпадните продукти на солите, електролитите и обмяната.
При пациенти с хронична бъбречна недостатъчност се осъществява артерио-венозна фистула или артерио-венозен графт (съдова протеза) на ръката. При пациенти с остра бъбречна недостатъчност се предпочита използване на катетър - тръбичка, която се поставя в голяма вена и се свързва с апарата за хемодиализа.
Много рядко може да се случи усложнение, свързано със случайно оставяне на чуждо тяло в организма при бъбречна диализа или друга перфузия в тялото на пациента. Когато временен катетър бъде оставен за продължителен период от време, може да възникне прогресивна съдова ерозия, която да доведе до перфорация. Повече за този вид усложнения може да прочетете тук:
Съществува риск от образуване на тромбоза поради употреба на катетри за хемодиализа, тъй като организмът ги възприема като чужди тела. Образуването на обвивки се счита, че е естествена реакция на организма да се опита да изключи чуждото тяло от кръвообращението. Обвивката представлява биомембрана, изградена от клетки, фибрин, протеогликани и клетъчни остатъци.
Централна венозна стеноза също е важно усложнение, свързано с употреба на катетри при бъбречна диализа или друга перфузия. Колкото по-дълго стои катетърът в пациента, толкова по-голяма е вероятността за развитие на централна стеноза. Шията, лицето и страната на гръдния кош, от която е катетърът, обикновено са оточни и колатералните вени могат да се видят на повърхността на гръдния кош и шията.
Друго усложнение от използването на катетър при бъбречна диализа или друга перфузия е развитието на инфекция, за която може да прочетете тук:
Едно от по-опасните фатални усложнения на терапията с хемодиализа е въздушната емболия. Има ехографски детектор за въздушни мехурчета в хемодиализните машини, улавящи въздушните мехурчета с цел предотвратяване на въздушна емболия. Такива детектори усещат въздушните мехурчета при определени обеми и размери и активират системите за контрол.
Симптомите на въздушна емболия зависи от позицията на пациента. Ако той е в седнало положение, възникват неврологични усложнения, тъй като емболията отива в мозъчната система, докато симптоми като задух и болка в гърдите се появяват, когато емболията отива в белите дробове при легнало положение на пациента.
Коментари към При бъбречна диализа или друга перфузия МКБ Y61.2