Медикаменти против кашлица МКБ Y55.3
Кашлицата е рефлекторен или волеви акт и защитен рефлекс, при който трахеобронхиалните секрети се изхвърлят навън. Тя може да бъде провокирана от възпалителни и неопластични процеси в дихателните пътища.
Медикаменти против кашлица могат да се разделят по следния начин:
- Лекарства, прилагани при влажна кашлица-муколитици
- Лекарства за лечение на суха кашлица-бутамират, декстрометорфан
Повече информация може да прочетете тук:
Муколитиците съдържат свободна сулфхидирилна група в молекулата си, посредством която отварят дисулфидните мостове на бронхиалния мукус, деполимезират гликопротеините, понижават вискозитета на храчките и улесняват отхрачването. Някои муколитици притежават и антиоксидантна активност. Цистеиновите муколитици са показани при муковисцидоза и за лизиране на мукозни секрети при бронхити, трахеобронхити, пневмонии, белодробни усложнения.
Страничните ефекти при употреба на муколитици са:
- гадене
- повръщане
- диария
- главоболие
- кожни обриви
- стомашни болки
- уртикария
Бромхексин е муколитичен агент, използван за лечение на респираторни нарушения, свързани с образуването на прекомерна или лепкава слуз. Бързо се абсорбира от стомашно-чревния тракт и се подлага на екстензивен метаболизъм при първо преминаване в черния дроб. Той се свързва в голяма степен с плазмените протеини. Около 85 до 90% от дозата се отделя в урината главно под формата на метаболити. Бромхексин преминава кръвно-мозъчната бариера и малки количества преминават през плацентата.
Нежеланите лекарствени реакции при прием на бромхексин са:
- главоболие
- гадене
- повръщане
- алергични реакции
- кървене от гастроинтестиналния тракт
- виене на свят
- повишено изпотяване
- бронхоспазъм
- анафилактичен шок
Бутамиратът спада към групата медикаменти против кашлица. Той потиска центъра на кашлицата, но не влияе върху дихателния център в продълговатия мозък и не предизвиква зависимост. Има умерен бронходилатиращ, отхрачващ и противовъзпалителен ефект. Използва се за лечение на остра суха дразнеща кашлица при бронхити, коклюш и спастична кашлица.
Страничните ефекти при употреба на бутамират са:
- гадене
- повръщане
- диария
- сънливост
- стомашно разтройство
- повишаване на кръвното налягане
- виене на свят
- възбуда
Декстрометорфанът представлява дериват на кодеина. Потиска кашличния рефлекс чрез пряко действие върху центъра на кашлицата. След перорално приложение, бързо се абсорбира от стомашно-чревния тракт, навлиза в кръвния поток и преминава кръвно-мозъчната бариера. Бързо се абсорбира от стомашно-чревния тракт и се превръща в активен метаболит декстрорфан в черния дроб. Продължителността му на действие след орално приложение е около 3-8 часа.
Нежеланите реакции на декстрометорфан са:
- сърбеж
- кожен обрив
- гадене
- повръщане
- сънливост
- виене на свят
- запек
- диария
- объркване
- нервност
- халюцинации
Коментари към Медикаменти против кашлица МКБ Y55.3