Други и неуточнени препарати, влияещи предимно на мускулатурата МКБ Y55.2
Към рубриката други и неуточнени препарати, влияещи предимно на мускулатурата спадат следните групи препарати:
- Други четвъртични амониеви съединения
- Други миорелаксанти (мускулни релаксанти) с периферно действие
- Оксазол, тиазин и триазинови производни
- Етери, химически близки до антихистамини
- Други централно действащи средства
- Дантролен и производни
Мускулният релаксант е лекарство, което влияе на функцията на скелетни мускули и намалява мускулния тонус. Той може да се използва за облекчаване на симптоми като мускулни спазми, болка и хиперрефлексия. Терминът "мускулен релаксант" се използва за обозначаване на две основни терапевтични групи: невромускулни блокери и спазмолитици. Невромускулни блокери действат чрез спиране предаването на нервните импулси до нивото на мионевралните синапси. Те често се използват по време на хирургични процедури и по-интензивни грижи в спешната медицина за предизвикване временна парализа на определени мускулни групи. Спазмолитични средства действат чрез повишаване нивото на инхибиране или намаляване на нивото на възбуждане в мионевралните синапси. Те често се препоръчват за болки в кръста или болка във врата, фибромиалгия, главоболие, бъбречна или жлъчна колики.
Панкурониумът представлява мускулен релаксант със стероидна структура. Той действа като конкурентен антагонист на ацетилхолин върху нервно-мускулни връзки, измествайки го от неговите постсинаптичните никотинови рецептори. Пълен мускулна релаксация се постига около 2-4 минути след приложението му. Панкурониум се използва с обща анестезия в хирургията за мускулна релаксация и като помощно средство за интубация или вентилация.
Страничните ефекти при употребата на панкурониум са:
- повишено слюноотделяне
- потискане на дишането
- зачервяване на лицето
- кожни обриви
- обилно изпотяване
- ускорена сърдечна честота
- мускулна слабост
Баклофен е производно на гама-аминомаслена киселина. Инхибира моно- и полисинаптичните спинални рефлекси. Лекарството се абсорбира бързо след перорално приложение. Екскретира предимно чрез бъбреците в непроменен вид. Показан е за облекчаване на флексорни спазми, болка, мускулна ригидност, увреждания на гръбначния мозък, мускулни спазми резултат от ревматични заболявания.
Нежеланите лекарствени реакции на баклофен са:
- виене на свят
- обърканост
- сънливост
- гадене
- коремна болка
- главоболие
- загуба на апетит
- необичайна умора
- наддаване на тегло
- ниско кръвно налягане
- запек
- диария
- трудно или болезнено уриниране
Тетразепамът представлява бензодиазепиново производно, което спада към други и неуточнени препарати, влияещи предимно на мускулатурата. Активира пресинаптичното задържане в централната нервна система като повлиява GABA-ергичните синапси.Има бърз и продължителен централен миорелаксиращ (отпускащ мускулатурата) ефект, при сравнително слаб психоседативен ефект. Ефективен е при мускулни контракции, свързани с болки в шийната, поясната област на гръбната мускулатура, настъпили в резултат на спортни и други травми, настъпват спастични състояния на скелетната мускулатура, предизвикани от вътремозъчни лезии на пирамидните пътища (след инсулт, тумори, травми), мултиплена склероза, спинални лезии.
Страничните реакции при прием на тетразепам са:
- алергични реакции
- замаяност
- сънливост
- уртикария
- еритема мултиформе
- синдром на Steven Johnson
- възбуда
- агресивност
- халюцинации
- екзема
- мускулна хипотония
- антероградна амнезия
Толперизонът е пиперидиново производно. Понижава патологично повишения тонус на скелетната мускулатура като избирателно потиска импулсите в областта на ретикуларната формация в мозъка. Използва се в лечението на заболявания, протичащи с повишен тонус и спастична твърдост на скелетната мускулатура на гръбначния стълб (парези и параплегии с различна етиология, екстрапирамидни разтройства), синдром на Рейно, диабетна ангиопатия.
Страничните ефекти на толперизонът включват:
- главоболие
- мускулна слабост
- артериална хипотония
- гадене
- повръщане
- диспепсия
- сухота в устата
- кожен обрив
- копривна треска
- оток на Квинке
- анафилактичен шок
Коментари към Други и неуточнени препарати, влияещи предимно на мускулатурата МКБ Y55.2