Миорелаксанти [блокери на Н-холинорецепторите на скелетните мускули] МКБ Y55.1
Периферните миорелаксанти блокират предаването на нервните импулси в нервно-мускулните синапси на скелетните мускули и предизвикват тяхното разхлабване (миорелаксация). Нервно-мускулните блокери предизвикват временна миорелаксация (разхлабване) на напречно-набраздената мускулатура, която се разпространява в следния ред: мускулите на клепачите, лицето, шията, крайниците, туловището, корема и накрая междуребрените дихателни мускули и диафрагмата. Нервно-мускулните блокери се прилагат в дози, от които се парализират дихателните мускули, но не се потиска дихателния център. Това налага използването на командно интубирано дишане по време на тяхното действие.
Според механизма си на действие миорелаксанти [блокери на Н-холинорецепторите на скелетните мускули] се разделят по следния начин:
- Недеполяризиращи миорелаксанти-алкуроний, атракуриум
- Деполяризиращи миорелаксанти-суксаметоний
Нежеланите лекарствени реакции на миорелаксантите са:
- виене на свят
- главоболие
- сънливост
- гадене
- повръщане
- раздразнителност
- диария
- алергични реакции
- възпалено гърло
- необичайна умора
- пожълтяване на кожата и очите
Повече информация може да прочетете тук:
Алкуроний е недеполяризиращ миорелаксант, който се свързва с N2 — холинорецепторите на постсинаптичната мембрана на нервно-мускулния синапс и конкурира медиатора ацетилхолин. Eфектът му се появява след 30 секунди след венозно инжектиране, но пълна миорелаксация се наблюдава след 2-4 минути. Използва се за релаксация на мускулите, свързани с диагностични или хирургични интервенции, мускулно напрежение и болка.
Нежеланите лекарствени реакции при употребата на алкуроний са:
- спазъм на бронхите
- сърдечни аритмии
- спадане на кръвното налягане
- кожни обриви
- спиране съкращението на сърдечния миокард
- гастроинтестинален дискомфорт
Атракуриум e високоселективен компетитивен нервно-мускулен блокер, който спада към миорелаксанти [блокери на Н-холинорецепторите на скелетните мускули]. Използва се като допълнение към общата анестезия, за да се създадат условия за извършване на ендотрахеална интубация и за отпускане на скелетните мускули по време на операция или контролирана вентилация. Той е подходящ и по време на кардиопулмонален байпас. Индуцираната хипотермия (намаляване на температурата под 25-26 градуса) предизвиква намаляване на скоростта на елиминиране на тракриума, поради което при ниски температури се поддържа с половината от началната скорост на инфузията.
Страничните ефекти на атракуриум са:
- понижаване на кръвното налягане
- бронхоспазъм
- уртикария
- тахикардия
- брадикардия
- задух
- сърдечен арест
- анафилактичен шок
Суксаметоний е деполяризиращ миорелаксант, който се свързва с N2-рецепторите на сарколемата. Препаратът има краткотраен ефект на разхлабване на напречно набраздената мускулатура за 6-8 минути, което се дължи на бързото му разграждане в организма. След венозното му инжектиране се натрупва в междуклетъчните пространства на различни мускулни групи, което се проявява в изразен клонус, развиващ се в следната последователност: вежди, клепачи, раменен пояс, мускули на корема, ръце и стъпала. Препаратът е показан за предизвикване на разхлабване на скелетната мускулатура при краткотрайни операции и болезнени процедури, като ендотрахеална интубация, бронхоскопия, езофагоскопия, наместване на счупвания и изкълчвания в хирургичната стоматология. В ниски дози препаратът не повлиява спонтанното дишане.
Нежеланите ефекти при прием на суксаметоний са:
- стомашна болка
- мускулна болка
- неравномерна сърдечна дейност
- затруднено дишане
- кожни обриви
- замъглено виждане
- увеличена саливация
- зачервяване по лицето
Метокарбамолът представлява централен мускулен релаксант, който спада към миорелаксанти блокери на Н-холинорецепторите на скелетните мускули]. Той действа, като блокира нервните импулси (или усещанията за болка), които се изпращат към мозъка. Метокарбамол се метаболизира чрез деалкилиране и хидроксилиране, като метаболитите му се елиминират с урината. Показан е за симптоматично лечение на скелетно-мускулни спазми.
Страничните ефекти при употреба на метокарбамол са:
- коремни болки
- втрисане
- кашлица
- главоболие
- копривна треска
- гадене
- загуба на съзнание
- загуба на апетит
- задух
- сънливост
- пожълтяване на очите или кожата
- диария
- ускорена сърдечна дейност
- зачервяване на очите
- възпалено гърло
- хрипове
Коментари към Миорелаксанти [блокери на Н-холинорецепторите на скелетните мускули] МКБ Y55.1