Хормонални препарати от групата на окситоцина МКБ Y55.0
Към рубриката хормонални препарати от групата на окситоцина се отнасят карбопрост, динопрост, метилергометрин и окситоцин.
Препаратите карбопрост и динопрост са простагландини, които спадат към групата на утерокинетиците. Те засилват ритмичните маточни контракции и увеличават тяхната амплитуда. Показани са за прекратяване на бременност в периода между 13-та и 20-та гестационна седмица.
Карбопростът приложен интрамускулно стимулира маточните контракции, независимо от срока на бременността. Той също свива гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт и периферните кръвоносни съдове. В постпарталния период осигурява кръвоспиране в мястото на залавяне на плацентата.
Честите странични ефекти при употребата на карбопрост са:
- диария
- гадене
- повръщане
- треска
- главоболие
По-рядко срещаните странични ефекти са:
- забавен сърдечен ритъм
- обрив по кожата
- болезнено усещане в гърдите
- задух
- подуване на лицето
- стягане в гърдите
- хрипове
Динопростът стимулира миометралната активност и релаксира шийката на матката. Вагиналните таблетки се прилагат за индуцирано раждане при пациентки с достатъчно узряла маточна шийка. По време на раждане е необходимо постоянно да се мониторират сърдечната честота на плода и маточната активност.
Нежеланите лекарствени реакции на динопрост са:
- гадене
- повръщане
- диария
- мускулни болки
- кашлица
- ускорена сърдечна дейност
- спазми на матката
- проблеми с дишането
- задух
- кръв в урината
- запек
- замъглено виждане
- затруднено уриниране
- необичайно увеличаване на маточното кървене
Метилергометринът е полусинтетично производно на ергометрина, което спада към хормонални препарати от групата на окситоцина. Има добра чревна резорбция. Утеротоничният му ефект се проявява 10 минути след перорално приложение. Показан е при маточни кръвотечения след цезарово сечение, нормално раждане, аборт и след други гинекологични операции.
Страничните ефекти на метилергометрин са:
- коремна болка
- главоболие
- повишено кръвно налягане
- кръв в урината
- кожен обрив
- изпотяване
- повръщане
- копривна треска
- виене на свят
- неритмична сърдечна дейност
- промяна в цвета на кожата
- замаяност
- подпухналост или подуване на клепачите
Окситоцинът е неврохипофизен хормон, който се секретира от задния дял на хипофизата. Приложен перорално се разгражда в стомашно-чревния тракт, затова се прилага само венозно или мускулно. Той бързо се инактивира и има плазмен полуживот 3-5 минути. Утерокинетичният ефект на окситоцина прогресивно се увеличава с напредване на бременността, като е най-силен по време на раждане и в първите дни след него. Има лактогонна активност като възбужда на миоепителните клетки на млечните жлези. Показан е за предизвикване на раждането, при първична и вторична родилна слабост, за стимулиране на лактацията, за овладяване на тежки хеморагии.
Нежеланите лекарствени реакции на окситоцин са:
- затруднено дишане
- виене на свят
- гърчове
- гадене
- повръщане
- главоболие
- кожен обрив
- вагинално кървене
- наддаване на тегло
- неравномерен сърдечен пулс
- понижено кръвно налягане
- маточна хипертония
Коментари към Хормонални препарати от групата на окситоцина МКБ Y55.0