Препарати, влияещи на обмяната на калций МКБ Y54.7
Калцият играе ключова роля във физиологията и биохимията на човешкия организъм. Той участва в образуването на костната тъкан и минерализацията на зъбите. Скелетният калций е представен в костите под формата на хидроксиапатит.Калцият се резорбира в горния отдел на тънкото черво чрез активен транспорт. Само 40% от доставеният калций се резорбира. Нормалното му съдържание в серума е 2,12 — 2,62 ммол/л. При ниско серумно ниво се стимулира синтезата на витамин Д в бъбреците, като така се предизвиква увеличена резорбция на калций в червата. При нормални серумни нива значителна част от филтрирания калций се подлага на реабсорбция на бъбречните тубули.
Препарати, влияещи на обмяната на калций са холекалциферол, калцитриол и калцитонин.
Холекалциферолът (витамин Д3) се синтезира в кожата от 7-дехидрохолестерола под действие на ултравиолетова светлина. Калциферолите се резорбират в тънкото черво при наличие на жлъчни киселини.Холекалциферола се хидроксилира до активен метаболит в черния дроб, а след това и в бъбреците. Той се натрупват в костите, черния дроб, лигавицата на черния дроб, лигавицата на тънкото черво и други тъкани. Елиминира се с фекалиите и урината. Той играе важна роля в синтеза на специфичен белтък, необходим за чревната резорбция в стомашно-чревния тракт на калциеви йони и фосфор, транспорта и отлагането на калциеви йони в матрикса на зъбите и костите. Холекалциферолът е показан за профилактика и лечение на рахит, хипопаратиреоидизъм, остеомалация, зъбен кариес, за лечение на псориазис, туберкулоза на ларинкса и бъбреците, остеопороза.
Нежеланите лекарствени реакции при употребата на холекалциферол са:
- кашлица
- затруднено преглъщане
- виене на свят
- ускорена сърдечна дейност
- сърбеж
- необичайна умора или слабост
- подпухналост или подуване на клепачите или около очите, лицето, устните, езика
Калцитриолът спада към групата препарати, влияещи на обмяната на калций. Той е активната форма на витамин Д3, която стимулира чревната резорбция на калций и неорганични фосфати. Нормализира минерализацията на костите. Калцитриолът бързо се абсорбира от червата. Максимални серумни концентрации в кръвта се достига в рамките на 3-6 часа след перорално му приложение. Калцитриол и другите метаболити на витамин Д се транспортират в кръвта чрез свързващ протеин алфа-глобулин витамин D. Той се използва при бъбречна остеодистрофия, остеопороза, хипопаратиреоидизъм, псориазис.
Страничните ефекти при употребата на калцитриол са:
- тежки алергични реакции
- болки в костите
- запек
- виене на свят
- сънливост
- главоболие
- сухота в устата
- често уриниране
- загуба на апетит
- мускулни болки
- гадене
- промени в настроението
- зачервяване на лицето
Калцитонинът представлява полипептиден хормон, който се произвежда от клетките на щитовидната жлеза и в по-малка степен — от околощитовидните жлези и тимуса. Той участва в калциевия и фосфорния метаболизъм. Има действие, противоположно на паратхормона, и предизвиква намаляване на плазменото калциево ниво. При повишено калциево ниво в кръвта калцитонинът понижава плазменото ниво на калциеви йони и фосфати. Използва се за лечение на остеопороза, хиперкалциемия, болест на Paget, хиперпаратиреоидизъм.
По-чести нежелани реакции при употреба на калцитонин са:
- червени ивици върху кожата
- подуване, чувствителност или болка на мястото на инжектиране
- усещане за топлина
- зачервяване на шията и ръцете
- главоболие
- хрема
- алергични реакции
По-редки са:
- кашлица
- затруднено дишане
- виене на свят
- затруднено уриниране
- мускулни болки
- гадене
- повръщане
- гърчове
- стягане в гърдите
- проблеми със съня
- необичайна умора или слабост
Коментари към Препарати, влияещи на обмяната на калций МКБ Y54.7