Препарати, стимулиращи храносмилането МКБ Y53.5
Към препарати, стимулиращи храносмилането, се отнасят:
- Ензимни панкреатични лекарства - Kreon, Mezym forte, Panzytrat, Festal
- Лекарства, повишаващи стомашно-чревния тонус и моторика - Cisapride, Neostigmine, Galantamine
Повече информация за препарати, стимулиращи храносмилането, може да прочетете тук:
Панкреатичните ензимни препарати улесняват храносмилането. Панкреатичният сок е богат на ензими, необходими за преработването на храната - амилаза, липаза, протеази (трипсиноген, химотрипсин). В дуоденума под влияние на ентерокинази неактивният трипсиноген се превръща в трипсин. Трипсинът и химотрипсинът разграждат високомолекулните полипептиди до нискомолекулни пептиди и аминокиселини. Панкреатичната амилаза разгражда въглехидратите до олиго-, ди- и монозахариди. Панкреатичната липаза разгражда мазнините до моноглицериди и мастни киселини. Стеатореята (мастни капки в изпражненията, поради нарушение на разграждането на мазнините в храносмилателния тракт) е основен симптом на външно секреторна недостатъчност на панкреаса и се появява, когато активността на ензима липаза е под 10 %.
Препаратите, съдържащи панкреатични ензими, се прилагат при екзокринна недостатъчност на панкреаса - когато панкреасът не може да произведе или да отдели достатъчно храносмилателни ензими в тънките черва за смилане на храната - муковисцидоза, хроничен панкреатит, след стомашно-чревна операция, след панкреатектомия, кистозна фиброза, рак на панкреаса, хронични заболявания на жлъчните пътища, диспептични нарушения (гадене, повръщане, диария), наличие на газове в червата и др.
Страничните ефекти при приложение на панкреатични ензимни препарати, включващи се към препарати, стимулиращи храносмилането, могат да се проявят с:
- диария
- запек
- коремна болка
- коремни спазми
- подуване на корема
- метеоризъм
- замаяност
- кашлица
- гадене
- повръщане
Много от хората, които използват тези лекарства, не изпитват сериозни неблагоприятни ефекти.
Необходимо е незабавно да се уведоми лекуващия лекар, ако се появи някоя от следните редки, но много сериозни нежелани лекарствени реакции при прием на панкреатични ензимни препарати:
- тежък запек
- значителен стомашен / абдоминален дискомфорт
- често / болезнено уриниране
- болки в ставите
Анафилактична реакция към тези медикаменти е рядко явление. Въпреки това, трябва да се потърси незабавно медицинска помощ, ако се появят някакви симптоми на сериозна алергична реакция, като:
- оток, особено на лицето, езика, гърлото
- сърбеж
- обрив
- значителен световъртеж
- затруднено дишане
- затруднено преглъщане
- тахикардия
Лекарствата, повишаващи стомашно-чревния тонус и моторика, ускоряват изпразването на стомаха и дуоденума, което се дължи на повишена екзоцитоза на ACh от plexus mesentericus. Вероятно действат и като агонисти на 5-НТ4-рецепторите. Показани са при гастропареза, диспептични нарушения без органично увреждане, рефлукс-езофагит, хронична констипация, регургитация у новородени и за ускоряване на перисталтиката при рентгенови изследвания на стомашно-чревния тракт.
Основните нежелани реакции на лекарствата, повишаващи стомашно-чревния тонус и моторика, спадащи към препарати, стимулиращи храносмилането, включват:
- чревни колики
- диария
- главоболие
- уртикария
- световъртеж
- гърчове и екстрапирамидни нарушения - рядко
Коментари към Препарати, стимулиращи храносмилането МКБ Y53.5