Други и неуточнени препарати, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ Y52.9
Към други препарати, действащи върху сърдечно-съдовата система се отнасят агонисти на имидазоловите рецептори. Тези рецептори (имидазолови) са доказани в долно-страничната част на продълговатия мозък, като участват в регулацията на артериалното налягане. Те стимулират I1-рецепторите в ЦНС, като отслабват симпатиковото влияние върху вазомоторния център. Имат 24-часов антихипертензивен ефект, което улеснява съучастието на пациента.
Към агонистите на имидазоловите рецептори, които спадат към други и неуточнени препарати, действащи предимно на сърдечно-съдовата система, се отнасят моксонидин и рилменидин.
Рилменидинът е оксазолиново производно с антихипертензивна активност. Той е селективен за новооткритите неадренергични имидазолинови рецептори в мозъка и в периферията. Рилменидин осигурява антихипертензивна ефикасност, сравнима с тази на диуретици, бета-блокери, блокери на калциевите канали и инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (АСЕ). Рилменидин намалява левокамерна хипертрофия, подобрява глюкозния метаболизъм при пациенти с метаболитен синдром. Антихипертензивният ефект на рилменидинът продължава 24 часа, като намалява общото периферно съпротивление, без промяна на сърдечния дебит. Не предизвиква промяна в бъбречния кръвоток, гломерулната филтрация или филтрационната фракция и не влияе на бъбречната функция.
Нежеланите лекарствени реакции на рилменидинът са:
- гадене
- повръщане
- запек
- отпадналост
- студени крайници
- кожни обриви
- сънливост
- безсъние
- мускулни крампи
- астения
- сърцебиене
- сухота в устата
- депресия
- сексуални разтройства
Моксонидин е селективен агонист на имидазоловите рецептори подтип 1 (I1), спадащ към други и неуточнени препарати, действащи предимно на сърдечно-съдовата система. Тези рецептори се намират в областта на продълговатия мозък. Моксонидин води до намаляване активността на симпатиковата нервна система, а това от своя страна до намаляване на кръвното налягане. Таблетната форма на моксонидин се абсорбира добре с бионаличност 88%. Повечето от дозата се екскретира непроменена в урината. Въпреки че полуживотът е само около 2,2 часа, кръвното налягане може да се контролира чрез еднократна дневна доза.
Страничните ефекти на моксонидинът са:
- сухота в устата
- главоболие
- виене на свят
- световъртеж
- гадене
- повръщане
- диария
- безсъние
- чувство на слабост
- болки в гърба
- раздразнение
- забавен пулс
Коментари към Други и неуточнени препарати, действащи предимно на сърдечно-съдовата система МКБ Y52.9