Антихиперлипидемични и антиатеросклеротични средства МКБ Y52.6
Холестеролът е стерол, който е основен структурен компонент на животинските клетъчни мембрани. Той служи като прекурсор за биосинтеза на стероидни хормони, жлъчни киселини и витамин Д. Холестеролът е неразтворим във вода. По тази причина той се свързва с протеините в кръвта под формата на липопротеини и се пренася до различните тъкани и органи в човешкото тяло.
Липопротеините се разделят на пет основни класа: хиломикрони, липопротеини с много ниска плътност (VLDL), липопротеини с ниска плътност (LDL), липопротеини с междинна плътност (IDL) и липопротеини с висока плътност (HDL).
Плазмената концентрация на липопротеините се контролира от генетични фактори. Тя има пряко отношение към развитието на коронаросклероза. Атерогенна роля имат пониженото плазмено ниво на липопротеините с висока плътност(HDL) и повишеното плазмено ниво на липопротеини с ниска плътност (LDL) и с много ниска плътност(VLDL).
Антихиперлипидемични и антиатеросклеротични средства могат да се класифицират по следния начин:
- Инхибитори на HMG-CoA редуктазата (статини)
- Фибрати
- Никотинова киселина
- Йонообменни смоли-колестипол
- Фитопрепарати-пектин
Статините са лекарства, които се използват за понижаване нивата на холестерола чрез инхибиране на ензима HMG-CoA редуктаза, който играе централна роля в производството на холестерол в черния дроб. Понижават серумните нива на триглицеридите повишават тези на HDL. Антихиперлипедимичният ефект на статините е малко по-силен ако дневната доза се приема вечер, което е свързано с циркадния ритъм в холестероловия биосинтез.
Нежеланите лекарствени реакции на статините са:
- главоболие
- безсъние
- кожни обриви
- сънливост
- замаяност
- гадене
- повръщане
- коремни болки
- подуване и газове в корема
- диария
- запек
- мускулни крампи
Едно от най-тежките, но най-редки усложнения на статините е рабдомиолизата. Тя представлява синдром, който се характеризира с увреждане на сарколемите на мускулните клетки. В резултат на това се освобождава миоглобин (белтък, намиращ се в мускулните клетки), креатин киназа и електролите от миоцитите.
Фибратите спадат към групата на антихиперлипидемични и антиатеросклеротични средства. Те намаляват серумните нива на общият холестерола и триглицеридите като потискат липолизата в адипоцитите.
Повече информация за фибрати можете да научите тук:
Никотиновата киселина представлява водноразтворим витамин от групата В.
Повече за никотинова киселина може да прочетете тук:
Колестиполът представлява йонообменна смола, която се използва за понижаване на холестерола в кръвта. Той улавя жлъчните киселини като не им позволява да се абсорбират в червата. Това води до повишаване синтеза на нови жлъчни киселини в черния дроб от холестерол, като по този начин нивата на холестерол в кръвта намаляват.
Страничните ефекти на колестиполът са:
- подуване на корема
- диария
- замайване
- главоболие
- гадене
- повръщане
- коремни болки
- необичайно кървене
- учестено дишане
- объркване
- затруднено преглъщане
Пектинът (от древногръцки: pēktikós πηκτικός, "сгъстиха, заквасени") е структурен хетерополизахарид, който се съдържа в първичните клетъчни стени на сухоземните растения. Той притежава изразена способност да свързва водата, тъй като спада към групата на разтворимите хранителни влакнини, както и способността да свързва жлъчните киселини в червата. Пектинът „извежда” от организма редица биогенни токсини, както и холестерола.При това се понижава само нивото на „лошия” холестерол (LDL) и триглицеридите, докато това на „добрия” (HDL) не се променя. Той се използва при профилактика на сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза и образуването на жлъчни камъни в жлъчния мехур.
Като цяло пектинът няма изразени странични ефекти, но понякога могат да се появят гадене, повръщане, замаяност и умора.
Коментари към Антихиперлипидемични и антиатеросклеротични средства МКБ Y52.6