Други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде МКБ Y51.3
Други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде са антагонисти на ацетилхолина.
Към други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде, се разглеждат М-холинолитиците (атропиноподобни лекарства)
М-холинолитиците блокират постсинаптичните М-холинорецептори в ефекторните органи, както и пресинаптичните М-холинорецептори в адренергичните синапси. Предизвикват косвени ефекти на възбуден симпатикус.
Представители на М-холинолитиците са:
- I. Биосинтетични препарати
- Алкалоиди - Atropine, Scopolamine
- Фитопрепарати - Extractum et Tinctura Belladonnae
- II. Полусинтетични препарати
- Спазмолитици с кватернерен N+ - Butylscopolamine (Buscolysin)
- Мидриатици - Homatropine
- III. Синтетични препарати
- Антиастматични лекарства - Ipratropium bromide, Tiotropium bromide
- Централни холинолитици - Biperiden, Trihexyphenidyl, Triperiden
- M1-холинолитици - Pirenzepine
- Мидриатици - Tropicamide
- Детрузорни М-холинолитици - Oxybutynin, Tolterodine, Trospium
- Спазмолитици - Oxyphenonium, Papaverine, Spasmalgon
Atropine (лудо биле) първоначално може да предизвика забавяне на сърдечната дейност, но в малко по-високи дози предизвиква учестяване на сърдечната дейност. Освен това понижава слюнчената секреция до степен "неприятно суха уста" (ксеростомия), стомашната секреция е леко намалена, а млечната секреция не се повлиява. Под влияние на атропина зеницата се разширява и не реагира на светлина, настъпва парализа на акомодацията. Вътреочното налягане се повишава и е опасно това състояние при пациенти с глаукома. Освен това притежава спазмолитичен ефект и потиска перисталтиката на храносмилателната система. Използва се за лечение на жлъчни, бъбречни и стомашни колики, но слабо повлиява матката. Върху гладката мускулатура на бронхите предизвиква тяхното разширяване. Повишава тонуса на сфинктерите в отделителната система и се стига до задръжка на урината. Поради това е противопоказан при хипертрофия на простатната жлеза. Във високи дози води до възбуждане на централната нервна система и възникване на "атропиново опиянение". Атропинът блокира мускариновите рецептори в мозъка и повлиява екстрапирамидната система, като намалява тремора и отчасти ригидността (твърдост на напречнонабраздените мускули на крайниците) при пациенти с паркинсонизъм. Атропинът в ниски дози може да даде леко безпокойство, а при по-високи дози предизвиква възбуда и дезориентация.
Нежеланите реакции към атропин, включващ се към други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде, включват:
- камерно мъждене
- надкамерна или камерна тахикардия
- виене на свят
- гадене
- замъглено зрение
- загуба на равновесие
- разширени зеници
- фотофобия
- сухота в устата
- потенциално крайно объркване
- дисоциативни халюцинации и възбуждане особено сред по-възрастните хора.
Buscolysin съдържа четвъртичен азотен атом в молекулата си, поради което няма централни ефекти. Притежава добре изразен спазмолитичен ефект върху гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт, жлъчните и пикочните пътища.
Нежеланите реакции при прием на бусколизин, включващ се към други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде, могат да се проявят с:
- гадене
- повръщане
- сухота в устата
- запек
- виене на свят
- главоболие
- възбуда
- нарушения на зрението
- тахикардия
- понижено потоотделяне
- повишаване на вътреочното налягане
- нервност
- възбуда
- безпокойство
Papaverine е алкалоидно спазмолитично средство, което се използва основно за лечение на спазми на стомашно-чревния тракт, жлъчните пътища и уретера и като церебрален и коронарен вазодилататор при субарахноидален кръвоизлив и коронарен артериален байпас. Папаверин може да се използва като релаксант на гладката мускулатура в микрохирургията. Употребява се още при лечението на еректилна дисфункция самостоятелно или в комбинация с други медикаменти.
Чести неблагоприятни ефекти от лечението с папаверин, спадащ към други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде, включват:
- вентрикуларна тахикардия
- запек
- повишени нива на трансаминазите
- повишени нива на алкална фосфатаза
- сънливост
- вертиго
Редките нежелани реакции при прием на папаверин включват:
- зачервяване на лицето
- хиперхидроза (прекомерно потене)
- кожен обрив
- артериална хипотензия
- тахикардия
- загуба на апетит
- жълтеница
- еозинофилия
- тромбоцитопения
- смесен хепатит
- главоболие
- алергична реакция
- хроничен активен хепатит
- парадоксално влошаване на церебрален вазоспазъм
Коментари към Други парасимпатиколитични [антихолинергични и антимускаринни] и спазмолитични средства, некласифицирани другаде МКБ Y51.3