Метилксантини, некласифицирани другаде МКБ Y50.2
Метилксантините са група от алкалоиди, използвани като леки психостимуланти и като бронходилататори, особено при лечение на астма. Те включват алкалоидите кофеин и теофилин, които се съдържат в листата на кафееното дърво, листата на чаения храст и зърната на какаовото дърво. Метилксантините се резорбират в стомашно-чрения тракт. Метаболизират се в черния дроб и се излъчват с урината.
Нежеланите лекарствени реакции на метилксантини, некласифицирани другаде са:
- гадене
- повръщане
- стомашно разстройство
- стомашни киселини
- проблеми със съня
- главоболие
- нервност
- раздразнителност
- учестено дишане
- тремор
- мускулни потрепвания
- гърчове
- неритмична сърдечна дейност
- загуба на апетит
- безпокойство
- запек
Към рубриката метилксантини, некласифицирани другаде се отнася кофеинът.
Кофеинът има много добра стомашно-чревна резорбция. Метаболизира се в черния дроб и се излъчва през бъбреците.
Той премахва чувството на умора и сънливост. Подобрява се активното внимание и се повишава психическата и физическата работоспособност. В основата на тези ефекти стои прякото му стимулиращо действие върху кората на главния мозък. Допуска се, че възбуждащото действие на кофеина се обуславя от способността му да потиска ензима фосфодиестераза, което води до увеличаване на цАМФ (цикличен аденозин монофосфат) вътреклетъчно.
Друг вероятен механизъм е свързването на кофеина с аденозиновите рецептори в мозъка, като по този начин се предотвратява действието на аденозина, вероятен медиатор с потискащо действие. В продълговатия мозък кофеинът стимулира дихателния и вазомоторния център, както и ядрата на възвратния нерв (n. vagus). Това предизвиква задълбочаване на дишането и повишаване на кръвното налягане, когато то е понижено.
Възбуждането на ядрата на вагуса води до забавяне на сърдечната дейност, която скоро се преодолява, поради прякото стимулиране на миокарда от кофеина. Влиянието на кофеина върху сърдечно-съдовата дейност се определя от централните и периферните му ефекти. Миокардът се стимулира и силата на съкращенията се увеличава. Кислородната консумация се увеличава. По рефлекторен път мозъчните кръвоносни съдове се свиват, което намалява вътречерепното налягане. Кофеинът отпуска гладката мускулатура на бронхите и жлъчните пътища. Предизвиква засилване секрецията на стомашния сок. Диурезата се засилва чрез подобряване на гломерулната филтрация и намаляване на тубулната реабсорбция на натриеви йони.
По-честите странични ефекти при употреба на кофеин са:
- безпокойство
- повишено отделяне на урина
- диария
- световъртеж
- ускорен пулс
- хипергликемия
- замъглено виждане
- сънливост
- сухота в устата
- гадене
- болки в стомаха
- умора
- проблеми с дишането
- необичайна жажда
- тремор
- замъглено виждане
По-редки странични ефекти са:
- коремна болка
- подуване на стомаха
- дехидратация
- диария
- шум в ушите
- необичайна умора или слабост
Коментари към Метилксантини, некласифицирани другаде МКБ Y50.2