Нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от огън, пожар и наличие на горещи вещества МКБ Y36.3
Пожарът представлява голям, разрушителен, интензивен и неконтролируем понякога огън, който заплашва човешкия живот, живота на животните, здравето и имуществото. Той може да възникне случайно или умишлено.
Пожарите, предизвикани от огън, възникнал в резултат на пряко действие на запалителни устройства или на косвено действие на всякакво оръжие от обикновен тип (например предизвикано от бензинова помпа), могат да причинят жертви - смъртни случаи или наранявания от изгаряния, асфиксия (задушаване с дим), травми поради срив на структури и други наранявания.
Повечето жертви с нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от огън, пожар и наличие на горещи вещества, умират от вдишване на дим и токсични газове, а не от изгаряния. Въглеродният оксид и други токсични вещества като сероводород, амоняк, хлороводород, циановодород са основните причинители на леталния изход.
Многобройни признаци на задушаване с дим могат да се проявят. Симптомите могат да включват: кашлица, недостиг на въздух, дрезгав глас, хрипове, главоболие, гадене, повръщане и остри промени в психичния статус (припадъци, гърчове, объркване, кома).
Патофизиологията на увреждането от инхалирания дим е комплексна, но може да бъде класифицирана в три вида, базирани на анатомичната локализация. Първият вид включва нараняване на горните дихателни пътища, причинено основно от термичното увреждане на устата, фаринкса и ларинкса.
Вторият тип включва наранявания на долните дихателни пътища и паренхимните структури (например трахея, бронхи, алвеоли), причинени от химични и механични (прахови частици) съставки на дима. Освен ако не е посочено друго, терминът "инхалаторно увреждане" обикновено означава наранявания именно от този тип.
Третият вид включва метаболитно задушаване, което е процес, при който някои съставки на дима (най-често въглероден окис и циановодород) възпрепятстват доставката на кислород или потреблението му от тъканите. И трите вида увреждания могат да присъстват съвместно в даден пациент, чието лечение може да бъде допълнително усложнено от кожни изгаряния или механична травма.
Изгарянето е вид нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от огън, пожар и наличие на горещи вещества, обхващащо кожата и евентуално подкожните структури. Изгарянията, които засягат само повърхностно кожата, са известни като първа степен изгаряния. Когато увреждането проникне в по-долните слоеве на кожата, се определя като втора степен. Третата степен обхваща кожата в цялата й дълбочина (всичките й слоеве). Четвъртата степен изгаряне включва нараняване на дълбоките тъкани като мускули и кости.
Характеристиките на изгарянето зависят от дълбочината му. Повърхностните изгаряния причинява болка с продължителност два или три дни, последвана от лющене на кожата през следващите няколко дни. По-дълбоките изгаряния причиняват и дискомфорт, промяна на цвета на кожата, образуване на мехури.
Лица, страдащи от по-тежки изгаряния, може да нямат чувствителност на засегнатото място поради термичното увреждане на нервните окончания. Докато повърхностните изгаряния обикновено са червени на цвят, тежките изгаряния могат да бъдат с розов, бял или черен цвят. По-тревожни признаци включват: задух, дрезгав глас, стридор или хрипове. Изгарянията могат да доведат до емоционален и психологически стрес.
При температури над 44°C протеините започват да губят триизмерната си форма и започват да се разрушават. Това води до увреждане на тъканите и клетките. Много от преките последици за здравето от изгаряне са вследствие на прекъсването на нормалното функциониране на кожата. Те включват смущения на чувствителността на кожата, способността за предотвратяване на загубата на вода чрез изпаряване и способността да се контролира температурата на тялото.
При големи изгаряния (над 30% от общата повърхност на тялото) има значителна възпалителна реакция. Това води до увеличено изтичане на течност от капилярите и последващ оток на тъканите. Лошият приток на кръв към органите като бъбреците и стомашно-чревния тракт може да доведе до бъбречна недостатъчност и стомашни язви.
Повишени нива на катехоламините и кортизола могат да доведат до хиперметаболитно състояние, което може да продължи в продължение на години. Това е свързано с повишен сърдечен дебит, метаболизъм, бърз сърдечен ритъм, и лоша имунна функция.
Редица усложнения могат да възникнат, като инфекции са най-често срещани. По-разпространените потенциални усложнения освен инфекция включват: пневмония, дихателна недостатъчност, хиповолемия, хипотермия, кости и ставни проблеми, белези, локално или дифузно възпаление на съединителната тъкан.
Рисковите фактори за инфекция включват: изгаряне на повече от 30% от повърхността на тялото, изгаряне трета или четвърта степен или изгаряния, включващи краката или перинеума. Изгарянията правят кожата уязвима на бактериална инфекция и увеличават риска от сепсис. Сепсисът представлява бързо прогресиращо, животозастрашаващо състояние, което може да предизвика шок и органна недостатъчност.
Пневмония възниква особено често при тези с инхалаторни увреждания. Изгарянията могат да увредят кръвоносните съдове и да причинят загуба на течности. Това може да доведе до намален обем на кръвта (хиповолемия). Тежка загуба на течности и кръв възпрепятства сърцето от изпомпване достатъчно кръв към тялото.
Кожата участва в терморегулацията на тялото, а когато голяма част от кожата е увредена, организмът губи топлина. Това увеличава риска от хипотермия - тялото губи топлина по-бързо, отколкото може да произведе, което води до опасно ниска телесна температура.
Дишането на горещ въздух или дим може да причини изгаряния на дихателните пътища и да предизвика затруднения в дишането. Инхалацията на дим уврежда белите дробове и може да доведе до респираторен дистрес - вид нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от огън, пожар и наличие на горещи вещества.
Изгарянията могат да причинят белези и келоиди - набраздени зони, причинени от разрастването на съединителната тъкан. Дълбоките изгаряния могат да ограничат движението на костите и ставите.
Още информация за въздействието на дим и огън може да прочетете тук:
Коментари към Нараняване, дължащо се на военни действия, причинено от огън, пожар и наличие на горещи вещества МКБ Y36.3