Въздействие на дим, огън и пламък, с неопределени намерения МКБ Y26
Вдишването на дим обикновено се случва от жертви на пожари или пожарникари. Въпреки това пушенето на цигари причинява аналогична по-малка вреда, но за по-дълъг период от време.
Хората със сърдечно-съдови или респираторни заболявания, бебета и фетуси, малки деца, по-възрастни са по-уязвими по отношение на последиците за здравето от експозицията на цигарен дим. Вдишването на тютюнев дим за кратко време може да предизвика незабавни ефекти: дразнене на очите, носа и гърлото, непоносимост към миризмата.
Димът е смес от частици, химикали и газове, продукти на непълното изгаряне на въглерод-съдържащи материали, като например въглероден окис, циановодород, алдехиди, прахови частици, серен диоксид, азотни оксиди, полициклични ароматни въглеводороди, бензен, толуен и др. Видът и размера на съдържащите се в дима вещества варира в зависимост от материала, който гори, концентрацията на кислорода и температурата на горене.
Хората, получили въздействие на дим, огън и пламък, с неопределени намерения, могат да пострадат от: термални и химични увреждания на дихателните пътища, кислороден недостиг, кожни изгаряния.
Вдишването на дим предизвиква дразнене, оток и блокиране на дихателните пътища и белите дробове.
Респираторните дразнители по химичен път са водноразтворими газове като амоняк и хлороводород, които реагират с водата, намираща се в лигавиците на дихателните пътища. Това води до образуването на силни основи и киселини, които предизвикват интензивни и продължителни възпалителни реакции. Липидоразтворимите дразнители като азотни окиси, фосген, алдехиди оказват ефект по-бавно, тъй като те се разтварят в клетъчните мембрани.
Термичното изгаряне на дихателните пътища се разпростира само в горната им част, тъй като постъпилият в организма горещ въздух бързо се разрежда.
Въглеродният окис се свързва с хемоглобина, образувайки карбоксихемоглобин, като по този начин възпрепятства преноса на кислород. Развива се дихателна недостатъчност поради кислороден глад на тъканите.
Симптомите за инхалация на дим включват: кашлица, пресипнал или дрезгав глас, хрипове, болки в гърдите, проблеми с дишането като недостиг на въздух и шумно учестено дишане, главоболие, болки в корема, гадене и повръщане, дразнене на очите и проблеми със зрението, цианоза, летаргия, забавена активност, загуба на съзнание.
Термичните изгаряния по кожата в зависимост от тежестта им се разпределят на четири степени. Степените се определят от дълбочината на увреждане на кожата.
Първата степен се характеризира със зачервена, влажна кожа. Засегнатото място е болкочувствително и при натиск еритемата изчезва. Уврежда се само епидермиса.
При втора степен изгаряне термичната травма наранява и дермата. Изгорената зона е зачервена, възпалена, оточна, има наличие на мехури, пълни с ексудат. Чувства се силна болка.
В резултат на трета степен изгаряне цялата дълбочина на кожата е разрушена. Цветът на кожата варира от восъчно бял до кафяв и черен. Засегнатото място е безчувствено поради поражения на нервните окончания от термичния агент.
Четвъртата степен изгаря и структурите, намиращи се под кожата - меки тъкани, кръвоносни съдове, нерви, мускули, сухожилия, нерви. Изгорената зона е овъглена.
При трета и четвърта степен изгаряне има повишен риск от развитие на усложнения (шок, инфекции и др.). Необходимо е оперативно лечение за тези степени.
Прочетете още информация:
Коментари към Въздействие на дим, огън и пламък, с неопределени намерения МКБ Y26