Умишлено самонараняване от авария в моторно превозно средство МКБ X82
Умишлено сблъскване с моторно превозно средство, влак, трамвай и т.н. са случаи на умишлено самонараняване от авария в моторно превозно средство. Степента и обширността на уврежданията зависят от много фактори като скоростта на движение, условията, при които е станал инцидента, вида на моторното превозно средство и др.
Най-често срещаните видове травми включват:
- травма на главата и/или травматично увреждане на мозъка
- увреждане на гръбначния стълб
- камшичен удар
- рани, охлузвания, кръвонасядания, изгаряния
- костни, мускулни и ставни увреждания
- вътрешни наранявания
- парализа
Тежестта на травматичните мозъчни наранявания се определя от размера на нарушенията във физическата, двигателната, когнитивната, поведенческата и психологическата функция. Мозъчната травма може да доведе до временни или трайни нарушения на мозъчната функция, а по-тежките - до летален изход. Възможно е да се установи сътресение, хематоми, контузии, дифузно аксонално нараняване на мозъка.
Симптомите на увреждане на мозъка може да не се появят веднага. Най-често срещаните признаци за мозъчна увреда включват: главоболие, световъртеж, замъглено зрение, задух, проблеми с концентрацията, депресия, проблеми с паметта, чувствителност към светлина и звук, умора, личностни промени, тревога, гняв, емоционални промени, загуба на слух, вкус и обоняние.
Камшичният удар представлява нараняване на меките тъкани в тилната област (нерви, мускули, сухожилия), но може да включва и травми на ставите между прешлените на врата, на дисковете или корените на нервите от този клон на гръбначния мозък. Възниква в резултат на внезапната екстензия на врата при сблъсъка.
Симптоми, свързани с камшичен удар в шийната област, се изразяват с: главоболие, болки и скованост в шията, рамото и горната част на гърба, световъртеж, зрителни нарушения, шум в ушите. Ако злополуката е тежка, камшичният удар може да предизвика загуба на паметта, трудно концентриране, нарушения на съня, умора или депресия.
Някои често срещани наранявания на гръбначния стълб и гърба включват навяхвания, счупвания, увреждания на дисковете на прешлените, увреждания в лумбалната или гръдната област и др. Симптомите на травма на гръбначния мозък варират в зависимост от тежестта на претърпените травми и по-специално - на щетите върху прешлените.
Някои от най-честите признаци на увреждане на гръбначния мозък са: затруднено дишане, загуба на двигателни функции, изтръпване и/или скованост, генерализирана парализа, болка или слабост, промяна в чувствителността, оток и вътрешно кървене, загуба на контрол върху пикочния мехур или червата.
При инцидент в резултат на умишлено самонараняване от авария в моторно превозно средство уврежданията на лицето са много чести. Счупване на стъкло, удар в арматурното табло, удар от летящи предмети могат да нанесат наранявания като порезни рани, разкъсно-контузни рани, счупен нос, счупени зъби, натъртвания, кръвонасядания, дълбоки разкъсвания, нараняване на очите и др.
Счупени кости и увреждане на стави са едни от най-честите наранявания при произшествия с моторни превозни средства. В повечето случаи фрактурите при катастрофи са по-сериозни от обикновено счупване на костите, тъй като увреждането е станало с голяма сила на действие при сблъсъка.
Нараняванията на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина може да варират в зависимост от тежестта на инцидента. Възможно е да се установят кръвонасядания, кръвоизливи, разкъсвания или откъсвания на органи (черен дроб, слезка, черва, бели дробове и др.) Някои вътрешни наранявания могат да бъдат много сериозни и опасни за живота на пострадалия.
Често катастрофите оставят и последици върху психичния статус на пострадалите. Наблюдават се депресия, тревожност, посттравматично стресово разстройство, емоционална лабилност, отчуждаване и затваряне в себе си.
Коментари към Умишлено самонараняване от авария в моторно превозно средство МКБ X82