Умишлено самонараняване от тъпи предмети МКБ X79

Раните от твърди тъпи предмети са резултат от механизма на притискане, разтягане, разместване, смачкване и разкъсване на тъканите.
Разкъсно-контузната рана се характеризира с: охлузени и кръвонаседнати ръбове; неголяма дълбочина и разнообразна форма (цепковидна, полулунна, зигзагообразна, линейна, лъчиста, правоъгълна, дървовидна, триъгълна, трапецовидна и др.).
Получава се при удар с твърд тъп предмет с голяма маса, който не действа перпендикулярно върху дадената анатомична област, а има известна тангенциална посока. Раната при умишлено самонараняване от тъпи предмети се отличава с обширна зона на локален ступор.
При удар с тъп предмет с широка плоска повърхност върху заоблена част (главата) се получава дървовидна, неправилно зигзагообразна или многолъчеста рана. Центърът на раната е широко охлузен, кръвонаседнат, нерядко отслоен с наличие на масивни кръвонасядания в тъканите под раната, а в някои случаи и хематом.
Ударът с тъп предмет с ограничена плоска повърхност (чук например) причинява рана със звездовидна форма, като в подлежащите тъкани се получават кръвонасядания.
Вследствие на удар с тъпоръбест предмет, който има добре очертан прав ръб, се образува праволинейна рана с цепковидна форма. При дъговиден ръб се получава дъгообразна рана.
При удар с предмет със сферична повърхност (заоблен камък например) се получава неправилна разкъсана или звездовидна рана с изразено хлътване, смачкване и охлузване в центъра.
Ако ударът е причинен от предмет с цилиндрична форма и малък диаметър (железни тръби), се получава предимно цепковидна полулунна или дъговидна рана, като тъканите в средата са значително смачкани.
Раната от размачкване е по-тежка форма на разкъсно-контузната рана. Увреждащият агент предизвиква не само разкъсване и контузия на кожата и подкожието, но и често пъти пълно размачкване на всички подлежащи анатомични елементи - мускули, сухожилия, нерви, магистрални съдове и кости.
Първичните усложнения при рани от твърди тъпи предмети са основно кръвозагуба и емболия, а вторичните - развитието на инфекции.
В еволюцията на зарастването на раните се наблюдават три периода: период на възпалителни и некротични изменения; период на образуване на млада съединителна тъкан; период на формиране на ръбеца.
Прочетете още информация:
Коментари към Умишлено самонараняване от тъпи предмети МКБ X79