Жертва на удар от мълния МКБ X33
› Как мълнията поразява човешкото тяло
› Какви могат да бъдат пораженията от мълния
› Прогноза
› Усложнения и последствия вследствие на удар от мълния
› Как да се предпазим от мълния?
Въведение
Мълнията е електрически високоволтов заряд в атмосферата. Появява се най-често при буря. Образува се в купесто-дъждовните облаци. Мълнията предизвиква разцепване и обгаряне на дървета, повреди на сгради и съоръжения, разтапяне на метални предмети.
Увреждащите фактори са високата температура и ударната вълна на експлозията.
Как мълнията поразява човешкото тяло?
Преминаването на ток през тялото на поразен човек от мълния може да доведе до изпадане в безсъзнание, парализиране на крайници, спиране на дишането или сърцето. Уврежданията варират от получаване на наранявания като при експозиция на малък заряд статично електричество до спиране на сърдечната дейност.
Вътрешните изгаряния са рядкост. Тъй като обикновено мълнията има изключително кратък контакт с кожата, дълбоките изгаряния са рядкост и преобладават повърхностни термични наранявания. Миоглобинурия рядко се среща при наранявания от мълния. Сърдечната и дихателната недостатъчност, съдовият спазъм, неврологичното увреждане и вегетативната нестабилност играят най-голяма роля при травматичното действие на удара от мълния. Увреждания от закрита травма при падане, хвърляне от мускулните контракции или баротравма от експлозивната сила на близкия удар от мълния могат да се появят.
Степени на увреждане
Тъй като нараняванията на жертва на удар от мълния могат да бъдат различни по степен и дифузно разпръснати по тялото, се класифицират като леко, умерено или тежко увреждане.
Леките поражения се свързват с повърхностни изгаряния, но пострадалите често съобщават и за загуба на съзнание, амнезия, объркване, изтръпване, както и редица други неспецифични симптоми. Изгарянията от мълния са винаги повърхностни и оказват малки или никакви поражения върху по-дълбоко разположените тъкани.
Умерените увреждания могат да предизвикат гърчове, спиране на дишането или спиране на сърдечната дейност, които спонтанно отшумяват и нормалната работа на сърцето се възобновява. Голяма част от симптоматиката на лекото увреждане се проявява и тук. Пациентите, пострадали от средно увреждане от мълния, могат да имат през целия си живот симптоми на раздразнителност, нарушения на съня и парестезии.
Тежкото увреждане от мълния обикновено причинява на пациентите кардиопулмонален арест, който често се усложнява с продължителен период, ако не се окаже първа помощ. Липсата на първа помощ се дължи на факта, че често пострадалите са на изолирано място при поражението от мълния. Оцеляването е рядкост при такива ситуации, освен ако очевидец не предприеме оказване на първа помощ.
Първа помощ
При първата помощ, оказваща се на жертва на удар от мълния, се установява първо дали човекът е в съзнание, проверява се за наличие на дишане и пулс.
Ако жертвата е в съзнание и има възможност да се движи, се отвежда на безопасно място, например сграда или превозно средство.
Ако пострадалият няма дишане и пулс, е необходимо незабавно започване на сърдечен масаж и дишане уста в уста до възобновяването им. В същото време трябва да се извика и спешна медицинска помощ.
Възможно е и наличието на рани, фрактури на кости поради силния спазъм на мускулите в резултат на преминалия ток. След възстановяване на сърдечната дейност и дишането, изгорените участъци се покриват с чисти парчета плат, счупените кости се обездвижват с подръчни материали, а на раните се прави превръзка с цел спиране на кръвозагубата. Жертвата на удар от мълния се транспортира до болнично заведение.
Всеки пациент трябва да получи пълен медицински преглед, включително неврологична оценка и задълбочен преглед на кожата за рани и изгаряния. Клиничната картина може да варира от лека дезориентация до сърдечен арест и аноксично мозъчно увреждане. Пациентите в съзнание се оплакват от болки в мускулите, дизестезия и слабост или други неврологични и мускулно-скелетни проблеми.
Какви могат да бъдат пораженията от мълния?
Показанията за увреждане от удар от мълния при физикално изследване включват:
- студени крайници - знак за вазомоторно нарушение
- объркване, амнезия, парализа и загуба на съзнание
- временна загуба на слуха или руптура на тъпанчевата мембрана - причинява се от ударната вълна
- хипотония - обикновено причинена от вазомоторна нестабилност и спазъм
- продължителна пареза или парализа на крайниците - индикация за възможни наранявания на гръбначния мозък
- фиксирани и разширени зеници - обикновено в резултат на преходни вегетативни смущения, а не сериозни увреждания, затова арефлексията и дилатацията на зеницата не е причина за спиране на реанимацията
Ударът от мълния много често причинява изгаряния по различни участъци на тялото или крайниците. Има характерни белези от протичането на електрическия ток. Типични за действало атмосферно електричество са гръмотевичните фигури по кожата във вид на червеникави дървовидни или на папратовидно разклонени ивици, които представляват вазопаралитично разширени съдове, получени по пътя на преминаването на електрическата енергия.
Твърде характерни са и промените на космите - механичното им сплитане в областта на половия орган, на гърдите отпред и др. Те могат да бъдат опърлени и свлечени. Понякога измененията по космите са единствената следа за действието на атмосферно електричество.
Прогноза
Като цяло прогнозите след повечето удари от мълния са добри. За съжаление много хора, поразени от мълния, имат трайни увреждания. При пациенти, които са оцелели след по-тежък удар от мълния, рискът от постоянни и инвалидизиращи неврологични и сърдечни увреждания е по-голям.
Ударът от мълния причинява смърт при около 10% от жертвите. Факторите, които се свързват с леталния изход, са изгарянията по краката, изгарянията по главата и непосредственият кардиопулмонален арест. Повечето смъртни случаи от удар от мълния са причинени от спиране на сърдечната дейност. Мълнията може да причини на сърцето моментна асистолия, от която сърцето да се възстанови спонтанно. Кардиореспираторният арест е единствената пряка причина за леталния изход на жертва на удар от мълния.
Усложнения и последствия вследствие на удар от мълния
Най-често срещаното по-леко нараняване при удар от мълния е руптурата на тъпанчевата мембрана. Повърхностните изгаряния и уврежданията на очите са най-често докладваните поражения. Образуване на катаракта в резултат от удар от мълния обикновено се случва в рамките на дни или седмици от инцидента. Най-разпространените хронични усложнения са мозъчно увреждане и хроничен болков синдром.
Невропсихичните последствия от удар от мълния могат да причинят значителни нива на заболяемост. Оцелели от поражение от мълния страдат от повишена тревожност и раздразнителност, дефицит на паметта, афазия, нарушения на съня, дефицит на вниманието, дефицити в работната памет, посттравматично стресово разстройство. Причинените от мълния неврологични увреждания засягат всичките три компонента на нервната система: централна, автономна и периферна.
Пораженията върху централната нервна система се характеризират с: неврокогнитивни промени, нарушения на съня, промяна на личността, припадъци, когнитивни увреждания, главоболие, подобно на това при мозъчното сътресение, гадене, дефицит на вниманието, разсеяност, вестибуларни нарушения.
Уврежданията на вегетативната нервна система се проявяват с: хипертензия, световъртеж, импотентност, симпатиково медииран болков синдром.
Пораженията върху периферната нервна система се изразяват с хронична болка и сензорни проблеми. При повече от половината жертви на удар от мълния възниква преходна моторна парализа (около 70% на горните крайници и около 30% на долните крайници), която се характеризира със загуба на сетивност и цианоза. Отшумяването на парализата обикновено се случва след минути до дни. Ако парализата не изчезне, трябва да се потърсят други причини за получаването й, като например пряко увреждане на гръбначния мозък от нараняване при падане.
Основните усложнения са редки при леки и умерени наранявания от мълния, въпреки че могат да се появят опорно-двигателен дискомфорт и субективни усещания за парестезии, раздразнителност и други неврологични усложнения. При тежко увреждане от удар от мълния постоянен неврологичен дефицит, кардиопулмонарни усложнения и хипоксия са често срещани.
Усложненията, които могат да възникнат вследствие на удар от мълния, включват:
- хроничен болков синдром
- невро-мускулна болка
- неврокогнитивни дефицити - например краткосрочна загуба на памет, затруднения при обработката на нова информация, дефицит на вниманието, промяна на личността, разсеяност и др.
- социална изолация или депресия
- дисфункция на симпатиковата нервна система
- световъртеж
- нарушения на съня
- симптоми, подобни на тези при мозъчно сътресение (например главоболие, гадене, объркване)
- атипични припадъци
Кардиопулмоналните усложнения могат да се манифестират с:
- преходна хипертония
- електрокардиографски промени
- увреждане на миокарда
- застойна сърдечна недостатъчност
- аритмия
- преходна асистолия
- предсърдно мъждене
- камерно мъждене
- дихателни усложнения
- апнея
- хипоксемия
Пораженията на централната нервна система са втората по честота причина за инвалидизация в резултат на удар от мълния. Неврологичните усложнения се проявяват с:
- незабавна загуба на съзнание
- амнезия и объркване
- ретроградна амнезия
- хемиплегия
- афазия
- кома
- припадъци
- интравентрикуларен кръвоизлив
- хематоми
Съдовите усложнения се характеризират с:
- вазомоторна нестабилност
- артериален спазъм
- вазоконстрикция
- вазодилатация
Офталмологичните усложнения включват:
- катаракта
- увреждания на роговицата
- увреждания на макулата
- ирит
- кръвоизлив в стъкловидното тяло
- отлепяне на ретината
- увреждане на оптичния нерв
Слуховите увреждания могат да се проявят с:
- руптура на тъпанчевата мембрана
- временна загуба на слуха
Стомашно-чревните усложнения при удар от мълния са подобни на тези в резултат на всяка голяма травма. Най-често се среща атония на стомаха в съчетание с дилатация. Други усложнения, които могат да се появят при жертва на удар от мълния, са гастроинтестинално кървене и гастроинтестинална перфорация, въпреки че се случват много рядко. Описани са два необичайни смъртни случая вследствие на удар от мълния, при които аутопсията показва кръвоизлив и некроза на панкреаса.
Още информация може да прочетете тук:
» Поражения от мълния мкб T75.0
Как да се предпазим от мълния?
Най-добрият начин за предпазване от удар от мълния при гръмотевична буря е да избегнете престоя на открито. Използвайте правилото 30/30: Ако след като видите светкавица, не можете да преброите до 30, преди да учете гръмотевица, влезте в сграда или кола. Не излизайте навън до 30 минути след последната гръмотевица.
Ако сте уловени на открито в гората по време на гръмотевична буря, търсете подслон в нисък район под плътен растеж на малки дървета. Избягвайте високи дървета, тъй като мълниите са с тенденция да поразяват най-високия обект в дадена област.
Ако сте на открито, отидете на ниска територия, като долина или дере, но бъдете бдителни за наводнения. Ако сте в лодка на открито, стигнете до суша възможно най-бързо. Ако плувате, ще бъдете и най-високият обект наоколо. Във всички случаи избягвайте всякакъв вид вода (например езеро, река), тъй като водата е проводник на електричество.
Не се поддавайте на изкушението да се скриете под дърво. Дърветата са перфектни таргети за гръмотевици и едно от най-лошите места за търсене на подслон. Ако сте близо до дърво, мълнията може да прескочи към Вас и да навлезе в тялото Ви от земята.
Не разчитайте дървени, винилови или метални навеси или конструкции да Ви предпазят, освен ако не са специално проектирани да бъдат безопасни за мълнии, а повечето не са. Малките заслони, срещащи се в местата за пикник, паркове, голф игрища и стадиони, обикновено няма да Ви предпазят от гръмотевици, защото нямат механизъм за провеждане на електрически ток до земята.
Ако сте на открито и забележите признаци, че предстоящата мълния е застрашаваща (наелектризиране на косата, изтръпване на кожата, чуване на бръмчене, щракане, свистене или пукане, метални предмети, които излъчват мек синьо-бял блясък), веднага заемете позицията от снимката по-долу, за да увеличите шансовете си да оцелеете, ако мълнията удари Вас или падне близо до Вас.
Позата Ви и поведението Ви по време на гръмотевична буря може да Ви помогне да оцелеете или при удар от мълния да пострадате само от леки наранявания. Ето какво трябва да знаете:
- Не лягайте. Ако легнете, електрическият ток, преминаващ през земята от близка мълния, може да премине през тялото Ви.
- Заемете клекнало положение, така че да не сте най-високият обект наоколо и в същото време придържайте краката си събрани, като петите Ви се докосват. Така електроенергията ще навлезе от единия крак и да излезе от другия.
- При клекнало положение стъпвайте върху земята с възглавничките на краката си (най-меката част от стъпалото точно зад пръстите на краката). По този начин минимална повърхност на Вашето тяло докосва земята и ако ударът от мълния навлезе в тялото Ви от земята, токът най-вероятно ще се придвижи нагоре по единия крак и надолу по другия, като няма да засегне жизненоважни органи (като сърцето).
- Покрийте ушите си. Поставянето на ръце върху ушите може да помогне да се сведе до минимум загубата на слух от предстоящ (силен) гръмотевичен шум.
- Бъдете внимателни, ако косата Ви се наелектризира или получите изтръпване на кожата. Това са признаци, че предстои удар на мълния, който е застрашаващ. Ако ги усетите, веднага заемете описаната позиция в клекнало положение (имайте предвид, че мълнията може да Ви порази без наличие на тези предупредителни знаци).
Според анализ на Националната метеорологична служба при много смъртни случаи от мълнии жертвите са се били отправили към безопасно място или са били само на крачки от него, когато е настъпил фаталният удар. Урокът тук е, че ако смятате, че приближава буря, не чакайте, за да потърсите подслон!
Много хора чакат твърде дълго, смятайки, че бурята е твърде далеч, за да бъде заплаха. Според National Geographic повечето хора не осъзнават, че могат да бъдат ударени от мълния, дори ако центърът на гръмотевична буря е на 16 километра и има синьо небе отгоре. Ако чуете гръмотевици, Вие сте в рамките на 16 километра от бурята и може да бъдете ударени от мълния. Потърсете убежище и избягвайте ситуации, в които може да сте уязвими.
Ако можете да стигнете до колата си, се подслонете вътре. По-сигурно е в колата по време на гръмотевична буря. Всъщност не гумите предпазват, както често се смята, а ефектът на самия автомобил, провеждащ електричеството около Вас. Не влизайте в контакт с метал в автомобила.
Ако сте на закрито, имайте предвид, че ако удари мълния, тя може да се движи през тръби, електрически проводници и телефонни кабели. Избягвайте да бъдете близо до електрически уреди, електрически кабели, водопроводни инсталации, мивки, вани, душове, тоалетни. Не перете, не мийте чинии или дори ръцете си. Употребата на стационарни телефони е водеща причина за наранявания от мълния в закрити помещения.
Изображения: maxpixel.net; pixabay.com
Библиография
http://www.artofmanliness.com/2014/04/24/how-to-survive-a-lightning-strike-an-illustrated-guide/
https://patch.com/new-jersey/ramsey-nj/how-to-survive-a-lightning-strike
https://www.livescience.com/38313-how-to-survive-a-lightning-strike.html
Коментари към Жертва на удар от мълния МКБ X33