Въздействие на изкуствени видими и ултравиолетови лъчи МКБ W89
Ултравиолетовите лъчи са вид електромагнитни вълни, чиято дължина на вълната е по-малка от тази на лъчите на видимата светлина. Естествен природен източник на ултравиолетово лъчение е Слънцето.
Изкуствено се създава ултравиолетово излъчване чрез специални лампи. Производствени източници на ултравиолетови лъчи са и: карбитни пещи, конвекторни пещи, електропещи, оксижен, електрожен, кабини за ултразвукова физиотерапия.
На производствено въздействие на изкуствени видими и ултравиолетови лъчи са изложени: леяри, електро- и оксиженисти; работници от производството на живачни токоизправители; технически и медицински персонал при работа с живачно-кварцови лампи или в операционна зала. Ултравиолетовото излъчване при топене и леене на метали е краткотрайно и с малка интензивност, докато въздействието на лъчи от електрожен и оксижен е налично през по-голямата част от работния ден.
За всеки, който работи в закрито помещение, има вероятност да бъде изложен на оптични емисии от осветление и екрани на компютри. Освен изкуствените източници на светлина, изкуствени оптични лъчения могат да бъдат създадени преднамерено като нужна част от някои процеси или случайно като нежелан страничен продукт.
Употребата на изкуствени видими и ултравиолетови лъчи се среща и в: печатарската промишленост при фотоиндуцирана полимеризация; в развлекателния бизнес посредством прожектори, светлинни ефекти, лампи за светкавици; фармацевтиката и при научни изследвания - ултравиолетова стерилизация; зонално и работно осветление; индикаторни лампи; пътна сигнализация; фотокопиране и др.
Прекалената експозиция на изкуствени видими лъчи може да доведе до увреждане или изгаряне на ретината от светлината и изгаряне на кожата.
При интензивно облъчване с ултравиолетови лъчи клиничната картина се изразява със засягане на кожата и се развиват фотоеритеми, както и фотодерматити с дифузна еритемна реакция и ексудация, еластоза (фотоостаряване), незабавно пигментно потъмняване на кожата. Има риск от възникване на рак на кожата.
Наблюдават се и общотоксични прояви със засягане на централната нервна система: главоболие, виене на свят, хипертермия, превъзбуда и безпокойство.
При облъчване на очите се развива т.нар. електроофталмия. Тя се проявява обикновено след скрит период от 4 до 12 часа с парене и болки в очите, сълзотечение, силна хиперемия на конюнктивите, рязко изразен блефароспазъм - получава се фотокератит, фотоконюнктивит, катаракта, увреждане на ретината.
Неблагоприятно е съчетанието на ултравиолетовите лъчи с отделяне на фотосензибилизиращи вещества при производствения процес, като например антрацит и антрахинон при дестилация на каменни въглища или смоли, парафин, мазут и др., при дестилация на нефт. В такива случаи се развиват упорити хронични офталмии, хронифициращи дерматити, фоликулити и екземи, атрофични или хиперкератозни промени, верукозни образувания и други преканцерози.
Коментари към Въздействие на изкуствени видими и ултравиолетови лъчи МКБ W89