Съприкосновение с други моторни ръчни инструменти и битови машини МКБ W29
Моторните ръчни инструменти и битовата техника са неизменна част от живота на човек. При използването им човек трябва да се научи да предвижда и разпознава опасностите, свързани с различните видове инструменти и техника, както и да спазва мерките за безопасност, необходими за предотвратяване на тези опасности.
Инцидентите при съприкосновение с други моторни ръчни инструменти и битови машини се случват най-често поради:
- небрежност от страна на потребителя
- разсеяност на потребителя
- лоша поддръжка
- повреда
- неспазване на правилата за безопасност
Електроинструментите са инструменти, които се задействат от допълнителен източник на енергия и механизъм, различен от този при ръчния труд, използван при ръчните инструменти. Най-често срещаните видове електрически инструменти използват електрически мотори. Електрическите инструменти се използват широко в промишлеността, в строителството, в градината, за битови задачи като готвене, чистене, рязане, пробиване, шлифоване и др.
Електроинструментите могат да бъдат опасни, ако не се използват правилно. Работниците, управляващи моторни ръчни инструменти, са изправени пред широк кръг от потенциални опасности по време на работа. Без подходящо обучение и поддръжка на инструментите те са изложени на риск от наранявания, проявяващи се с разкъсвания, удари от летящи обекти, вредни прахове и др. Общите предпазни мерки за всички видове електроинструменти включват:
- да не се носи инструмент чрез кабела
- да не се дърпа кабела с цел да се изключи инструмента
- кабелът трябва да стои далеч от топлина, масло и остри ръбове
- изключване на инструмента, когато не се използва, както и при смяна на аксесоари като остриета и др.
- всички наблюдатели трябва да се държат на безопасно разстояние от зоната на работа
- добра поддръжка на инструментите
- следване на инструкциите в ръководството за потребителя за смазване и смяна на аксесоарите
- подходящо облекло за потребителя - широки дрехи, бижута, вратовръзки могат да бъдат притиснати в движещите се части
- носена на защитна екипировка - защитни очила, тапи за уши и др.
- проверка за повреда преди употреба
- да не се оставя без надзор работещ инструмент
Опасните движещи се части на електроинструментите трябва да бъда обезопасени. Например ремъци, зъбни колела, валове, шайби, вретена, вериги и други бутални, въртящи се или движещи се части от оборудването трябва да имат предпазни елементи, ако тези части са изложени на контакт от страна на служителите.
Най-често срещаните наранявания в резултата на контакт с електроинструмент като случай на съприкосновение с други моторни ръчни инструменти и битови машини са: ампутации на пръсти (най-често на показалеца и средния пръст); счупен крайник, сътресение на мозъка и други сериозни или по-леки наранявания при спъване в кабела; порезни, порезни и разкъсни рани най-често на ръцете; наранявания на очите в резултат на отхвръкнали метални или дървени стърготини, както и поражения от праха.
Битовите инциденти съставляват една трета от всички наранявания според проучване. Най-често наранявания в резултат на съприкосновение с битови машини се установяват при хора в средна възраст - 40-64 години, както и при младите хора на възраст 20-29 години.
Уврежданията на горните крайници се случват най-често, следвани от наранявания на долните крайници. Конкретно отворени рани на китката и ръката се установяват най-често, следвани от травматична ампутация.
Без необходимото теоретично и практично обучение за използване на битовите машини, вземащи участие в ежедневни битови задачи като пране, шиене и др., съществува висок риск от наранявания. Но и дори обучени хора са изправени пред потенциални наранявания, ако битовите машини са имали неправилна употреба или лоша поддръжка.
Съприкосновение с други моторни ръчни инструменти и битови машини може да се случи например с:
- пералня машина
- смесител
- моторна отварачка за консерви
- моторна верижна пила
- моторен инструмент за непрофесионалисти
- моторен градинарски инструмент
- моторен секач
- моторен нож
- моторна шевна машина
- моторен сушилен агрегат
Коментари към Съприкосновение с други моторни ръчни инструменти и битови машини МКБ W29