Удар от спортно оборудване или със спортно оборудване МКБ W21
От колоездене до бокс, от хокей до футбол, всеки спорт изисква собствено оборудване за безопасност за предотвратяване на спортни травми. В зависимост от спорта за защита срещу удар от спортно оборудване или със спортно оборудване това могат да бъдат специални обувки, предпазители за защита на китките, глезените и коленете, предпазни устройства за уста за защита на езика и зъбите. За колоездене например основната част от предпазното облекло е каската.
Спортните травми представляват значителна заболеваемост и медицински разходи. Инциденти, лоши тренировъчни практики или обучение или дефекти в оборудването и предпазните съоръжения могат да предизвикат наранявания в резултат на удар от спортно оборудване или със спортно оборудване. Най-честите механизми за възникване на травми са падания, удари с или без предмети, удар от избита или хвърлена топка и т.н.
Спортните наранявания се случват често и ако не се лекуват могат да доведат до дългосрочна болка, увреждане, остеоартрит, прекратяване на спортната дейност и др. Сред най-разпространените спортни травми са: навяхвания и разтягания, нараняване на колатералните лигаменти, увреждане в областта на коляното, нараняване на менискуса, мускулни увреждания, нараняване на ахилесовото сухожилие, нараняване на глезена, фрактури, дислокации.
Футболът е най-популярният спорт в света. Повечето футболни наранявания обхващат долните крайници - бедро, коляно, глезен, тази и слабините. Футболът е широко практикуван спорт из целия свят въпреки високата честота на травми в сравнение с други спортове. Футболистите страдат от повече наранявания, отколкото спортистите, които практикуват хокей на трева, баскетбол, волейбол, ръгби, крикет, бадминтон, бокс и др.
Повечето футболни травми не са особено тежки. Футболните наранявания могат да варират от дребни досадни болки и страдания до сериозни травматични наранявания. Те възникват по време на футболни мачове и тренировки поради комбинацията от високата скорост, контакт между играчите и действието на топката. Наранявания на коляното, кръстните връзки и менискуса, увреждания на глезена, наранявания на рамото, мозъчни сътресения са често срещани травми.
Не всички, които страдат от мозъчно сътресение, губят съзнание. Някои признаци на незатихващо мозъчно сътресение са: главоболие, виене на свят, гадене, загуба на равновесие, сънливост, затруднения в концентрацията, замъглено зрение.
Хокеят е вторият най-игран колективен спорт след футбола. Най-сериозните наранявания при хокея са удари от хокейна шайба или щека. Най-честите наранявания са отворени рани, счупвания, навяхвания, охлузвания и кръвонасядания. Контузиите са предимно на горните крайници (основно наранявания на предмишницата), лицето и долните крайници (основно глезена и коляното).
Травми на главата и очите (най-вече увредени от щеката или шайбата) не са чести, но обикновено са сравнителни тежки и изискват хоспитализация. Стоматологичните наранявания са също редки, въпреки че последиците може да са тежки и най-вече необратими. Разпространени са нараняванията в долната част на гърба и глезените в резултат на удар от спортно оборудване или със спортно оборудване.
Други често срещани травми при игра на хокей включват: скъсване на ахилесовото сухожилие, ахилесов тендинит, глутеална тендинопатия, акромиоклавикуларно увреждане на ставата, наранявания на бедрената кост, увреждания на коленните лигаменти, увреждане на менискуса, увреждане на нерви, изкълчване на глезена и рамото, мускулни крампи, наранявания и болки в гърба и др. Най-тежките наранявания и смъртните случаи са предимно резултат от травма на главата и гръбначния стълб.
Коментари към Удар от спортно оборудване или със спортно оборудване МКБ W21