Гмуркане или скачане във вода, причина за травма, различна от удавяне или потъване във вода МКБ W16
Гмуркането е спорт, при който се осъществява скок или падане във вода от платформа или трамплин, понякога по време на изпълнение на акробатика. Гмуркането е международно признат спорт, който е част от Олимпийските игри.
Гмуркането е разпространена развлекателна спортна дейност и за любители. Като цяло е безопасен спорт, като рисковете идват предимно от възможността от удари в: дъно при скок или гмуркане на плитко; стена или краища на плувен басейн; водна повърхност; в платформата на борда на плавателния съд или трамплина и др. Консумация на алкохол може да допринесе значително за честотата на нараняване.
Телесните повреди, възникнали във водата в резултат на гмуркане или скачане във вода, причина за травма, различна от удавяне или потъване във вода, могат да доведат до по-сериозни хронични увреждания. Човек трябва да се увери, че басейнът е достатъчно дълбок, преди да се гмурне във водата. Според проучване 95 % от гмурканията, свързани с нараняване на гръбначния стълб, са следствие от гмуркане във вода, дълбока по-малко от 2,5 м.
Уврежданията варират от нараняване на прешлените, сухожилията и дисковете до увреждане на гръбначния мозък. Ефектът зависи от тежестта и мястото на нараняване, например по-леки наранявания могат да причинят счупвания на един или повече прешлени без увреждане на нервите и гръбначния мозък.
Хиперекстензия на гръбначния стълб може да възникне в инциденти при гмуркане и скачане от височина, с повишен риск за прешлените в шийната област. Падането може да размести един или повече прешлени с последващо увреждане на нервите.
Тежки увреждания на гръбначния мозък и нервите, излизащи от гръбначния стълб, ще доведат до парализа. Тежестта на увреждането зависи и от засегнатото ниво на гръбначния мозък. Поражения в долната или горната част на гърба могат да доведат до известна загуба на движение на туловището и пълна или частична загуба на движение на краката - параплегия. Страдащите от параплегия имат също така загуба на чувствителност, а понякога и загуба на контрол над тазовите резервоари (пикочен мехур и черва).
Увреждане на гръбначния стълб в областта на шията ще доведе до известна загуба на движение на ръцете и пълна загуба на движение на туловището и краката - квадриплегия. Някои пострадали от квадриплегия се нуждаят от механична вентилация за дишане поради парализа на гръдните мускули. Ефектите на нараняване на гръбначния стълб включват и дегенерация, деформация и силна болка.
Освен травма на гръбначния стълб, която може да доведе до парализа или до летален изход, друго животозастрашаващо увреждане при удар например в дъното или стените на плувен басейн е травмата на главата. Травматичното мозъчно увреждане в резултат на гмуркане или скачане във вода, причина за травма, различна от удавяне или потъване във вода, може да причини дълготрайни последствия или смърт на пострадалия.
Един от най-големите рискове при гмуркане е удар в борда или трамплина, откъдето се скача. В повечето случаи ударът е незначителен и включва само ожулвания и натъртвания по ръцете и краката. Ако ръка или крак се удари в борда или платформата достатъчно силно, това може да доведе до счупване, но се случва много рядко.
В много редки случаи гмуркачът може да удари главата си в трамплина или платформата, в резултат на което пострадалият се сдобива с няколко шева или счупен нос, а много рядко - сътресение или по-сериозни наранявания. Повечето удари в борда или трамплина са причинени от лошо "излитане" оттам.
Най-добрият начин за предотвратяване на нараняванията от удар в трамплина или платформата е да се практикува и тренира скачането. Без солидни знания за тези умения могат да се появят сериозни наранявания.
Коментари към Гмуркане или скачане във вода, причина за травма, различна от удавяне или потъване във вода МКБ W16