Падане на лице при пренасянето му или при поддържането му от други лица МКБ W04
Падане на лице при пренасянето му е една от водещите причини за хоспитализация при наранявания на деца до 1-годишна възраст. Много деца падат в резултат на опит за носенето им от по-големи, но незрели братя и сестри или от родители в банята и т.н. Непреднамерено нараняване в детството е основен проблем за общественото здраве.
Тежестта на нараняванията в резултат на падане на лице при пренасянето му или при поддържането му от други лица е в пряка зависимост от височината, от която е изпуснат пострадалия, на коя част от тялото си пада, подлежащата повърхност и др.
Много разпространена травма при такива падания е травмата на главата - фрактура на черепа; натъртване, сътресение, кръвонасядания, кръвоизлив, оток на мозъка. Мозъчното сътресение представлява най-често срещаната закрита травма на мозъка. То се характеризира с или без кратковременна загуба на съзнание, обратими нарушения на мозъчните функции, които могат да доведат до физични, психични или когнитивни разстройства.
Симптоматиката на мозъчното сътресение може да се прояви с: главоболие; световъртеж; замаяност; гадене и повръщане; нарушение в равновесието; зрителни нарушения (замъглено или двойно зрение); липса на ориентация; обърканост; нарушения в концентрацията и вниманието; емоционална лабилност; депресия и др.
Обикновено мозъчното сътресение не причинява усложнения или смърт. Но някои от мозъчните увреждания могат да бъдат животозастрашаващи (например кръвоизлив) или оставящи дълготрайни последици върху по-нататъшния живот на пострадалия.
Други по-често срещани увреждания на лице, което случайно пада при пренасянето му, включват: навяхвания или фрактури на крайниците; натъртвания, охлузвания, кръвонасядания; увреждания на гръбначния стълб; увреждания на вътрешните органи и др.
Прочетете още информация:
Коментари към Падане на лице при пренасянето му или при поддържането му от други лица МКБ W04