Потъване във водата и удавяне, свързано с водно превозно средство, непредизвикано от авария на него МКБ V92
Случаи на потъване във водата и удавяне, свързано с водно превозно средство, непредизвикано от авария на него, могат да се осъществят при потъване във водата или удавяне поради злополука: при падане от мостик, от плавателен съд или зад борда; изхвърляне зад борда при движение на кораб; отнасяне от вълна зад борда.
При постъпване на вода в дихателните пътища на жертвата се задейства защитен механизъм, при който се затварят гласните връзки. Това води до кислородна недостатъчност (хипоксия), защото предотвратява и навлизането на кислород в дихателните пътища.
След прекратяване на ларингоспазъма навлиза голямо количество вода в дихателните пътища само в няколко вдишвания. Отделя се слуз поради раздразнението на лигавицата на трахеята и бронхите при навлизането на течността.
Слузта се смесва с въздуха в дихателните пътища и се образува дребномехуреста пяна, която запълва постепенно дихателните пътища. Развива се тежка хипоксия и пострадалото лице изпада в безсъзнание.
След терминалните дихателни движения настъпва окончателно спиране на дишането.
Водещи характеристики при смърт от удавяне са: хипоксията, електролитните промени, алвеоларен шок, разстройство на кръвообращението.
За удавяне в сладка вода е характерно разреждане на кръвта с хиперволемия поради навлизането на водата от белите дробове в кръвта; хемолиза и анемия; намаление на хлор, натрий, калций и магнезий и увеличение на калий; намаление на концентрацията на плазмените белтъци.
Удавянето в солена вода предизвиква развитието на хиповолемия с хемоконцентрация; увеличение на концентрацията на плазмените белтъци; увеличение на концентрацията на електролитите. При удавяне в солена вода белите дробове развиват по-силен оток отколкото при удавяне в сладка вода, тъй като течната част на кръвта навлиза в алвеолите заедно с плазмените белтъци.
Прочетете повече за диагностика на удавяне:
Коментари към Потъване във водата и удавяне, свързано с водно превозно средство, непредизвикано от авария на него МКБ V92