Мотоциклетист, пострадал при неуточнена непътна злополука МКБ V29.3
Обширността и степента на травматичните наранявания на мотоциклетист, пострадал при неуточнена непътна злополука, се намират в пряка зависимост от: условията, при които е станала непътната злополука с мотоциклетиста; скоростта на движение на превозното средство; характерните особености на мотоциклета; наличието на предпазна каска и позата на водача, с която управлява мотоциклета; здравословното му състояние и др.
Мотоциклетът представлява моторно превозно средство на две колела с или без кош. Двигателят му има работен обем над 50 куб. см или до 50 куб. см, но чиято максимална скорост е повече от 50 км/ч.
Лицето, което управлява мотоциклета, се нарича мотоциклетист.
Конструкцията на мотоциклетите се отличава с различни характеристики, които се обуславят от предназначението на превозното средство - за дълго пътуване, за спорт, оф-роуд и състезания, за градски условия.
Днес мотоциклетите са един от най-предпочитаните начини за моторизиран транспорт поради това, че са финансово икономични, удобни като вид на придвижване - избягват задръстванията и нямат проблем с местата за паркиране.
Смъртните случаи на мотоциклетисти са 30 пъти повече от тези на водачи на автомобили. Като причина за половината злополуки с мотоциклет статистиката посочва употребата на алкохол. Допълнителен негатив е това, че мотоциклетите нямат почти никакви предпазни съоръжения.
Тежестта на уврежданията е по-малка при носенето на защитна каска и подходящо предпазно облекло. Подходящ материал за изработване на дрехите е например здравата и дебела кожа, която осигурява по-голяма устойчивост при инциденти.
За намаляване на злополуките допринасят и включването на фаровете и през деня и носенето на ярки червени, оранжеви или жълти светлоотразителни жилетки.
Травмите на мотоциклетист, пострадал при неуточнена непътна злополука, включват охлузвания и кръвонасядания, различни по големина разкъсно-контузни рани.
Фрактури може да има на костите на крайниците и на ребрата.
При по-тежки инциденти могат да се получат разкъсвания на ставни връзки, счупвания на тазовите кости, компресионни счупвания на прешлени, многофрагментни фрактури на черепа, натъртване, кръвонасядания или кръвоизлив на мозъка.
Уврежданията на вътрешните органи в зависимост от тежестта на злополуката могат да бъдат кръвонасядания, непълни или пълни откъсвания и разкъсвания.
Коментари към Мотоциклетист, пострадал при неуточнена непътна злополука МКБ V29.3