Последици от други уточнени травми на главата МКБ T90.8
Затворена травма на главата е всяко нараняване на главата, което не прониква през черепа. Затворените травми на главата обикновено са причинени от удари на главата и често възникват в пътнотранспортни произшествия, падания и нападения.
Съществува голямо разнообразие на рискове и последици от други уточнени травми на главата, свързани със затворена травма на главата. Силни удари по главата могат да доведат до усложнения като оток на мозъка и повишено вътречерепно налягане, което може да унищожи перманентно деликатната мозъчната тъкан и нервните клетки, което от своя страна води до постоянно мозъчно увреждане.
Степента на увреждане на мозъка на пациента зависи от сериозността на нараняването. Затворени наранявания на главата варират от леки черепни травми до травматични увреждания на мозъка, които могат да доведат до сериозни увреждания на мозъка или дори смърт. Съществуват няколко различни вида затворена травма на главата, включително мозъчно сътресение, мозъчна контузия, дифузно увреждане на аксоните и хематом.
Сътресение на мозъка е всяка травма на главата, която засяга временно нормалните мозъчни функции. Повечето сътресения са леки и не видят до загуба на съзнание, но това невинаги е така. Хората, страдащи от мозъчно сътресение, могат да проявяват редица незабавни симптоми, включително: главоболие, виене на свят, гадене, звънене в ушите, неясен говор, повръщане. Жертвите на сътресение също така могат да се чувстват объркани, неспособни да се концентрират или да имат трудности с баланса.
В други случа симптомите се проявяват часове или дни след инцидента. Тези вторични симптоми, проявяващи се като последици от други уточнени травми на главата, включват промени в настроението, чувствителност към светлина и шум, както и промени в режима на съня.
Мозъчните контузии са охлузвания на мозъчната тъкан, които се появяват в резултат на мозъчна травма. В някои случаи мозъчните контузии водят до кръвоизливи, които се абсорбират в мозъчната тъкан. Ако кръвта се абсорбира в гръбначномозъчната течност, може да доведе до трайно неврологично увреждане. Мозъчните контузии са локализирани - характеристика, която ги отличава от сътресения, които са по-дифузни.
Мозъчни контузии са налични в 20 - 30 % от всички тежки наранявания на главата. Хората, страдащи от мозъчни контузии, могат да чувстват слабост и изтръпване, губят координация и имат нарушения на паметта или когнитивни проблеми. Тъй като мозъчни контузии и други наранявания на главата могат да увеличат вътречерепното налягане, е важно да се потърси незабавно медицинска помощ след всяка травма на главата.
Едно от най-инвалидизиращите травматични мозъчни увреждания и водещо до сериозни последици от други уточнени травми на главата е дифузно увреждане на аксоните. Често причинено от високоскоростни транспортни произшествия и понякога свързано със синдром на раздрусаното бебе, дифузното увреждане на аксоните причинява постоянно увреждане на нервите в мозъка.
Както и при други затворени наранявания на главата, дифузно увреждане на аксоните може да предизвика мозъчен оток и повишено вътречерепно налягане. Но за разлика от по-леки затворени наранявания на главата, тежките дифузни аксонални наранявания водят до вегетативни състояния или кома в 90 % от пациентите.
Възникнал мозъчен хематом може да компресира мозъчната тъкан, което изисква незабавно медицинска помощ. Кръвта, която се събира в мозъка или между мозъка и черепа, може да доведе до загуба на съзнание, гърчове и/или летаргия.
Съществуват три вида на вътречерепен хематом: субдурален, епидурален и интрапаренхимен хематом. Субдурален хематом възниква, когато вена руптурира между мозъка и твърдата мозъчна обвивка (мембраните около мозъка), епидурален хематом е причинен от руптуриране на кръвоносен съд между твърдата мозъчна обвивка и черепа и интрапаренхимен хематом се случва, когато кръвта се събира в мозъчната тъкан. Интракраниален хематом е сериозно състояние, което често се нуждае от операция и продължително време за възстановяване.
Рискът за пациента от развитие на усложнения, дължащи се на травматично увреждане на мозъка, зависи до голяма степен от степента на увреждането. Травматично увреждане на мозъка може да изложи пациента на риск от развитие на различни усложнения, включително повишено вътречерепно налягане и оток на мозъка.
Пациенти с тежки затворени наранявания на главата могат да страдат от редица последици от други уточнени травми на главата:
- гърчове
- увреждане на нервите
- когнитивни увреждания
- трудности в общуването
- личностни промени
- промени в сетивното възприятие
- посткомоционен синдром
- кома
Повечето пациенти, страдащи от лека затворена травма на главата, се оплакват от главоболие, замаяност и краткосрочна загуба на паметта. Тежка травма на главата може да доведе до смърт или да стане причина пациентът да остане в постоянно вегетативно състояние.
Лечението на травматично увреждане на мозъка лечение се определя в зависимост от сериозността на нараняването. При пациенти с леки наранявания лекарите препоръчват почивка и болкоуспокояващи. Пациенти с тежки наранявания на главата изискват допълнителна медицинска помощ.
Лекарите лекуват тежки затворени травми на главата, като имат за цел предотвратяване на по-нататъшно увреждане на мозъка и последици от травми, класифицирани в рубриките S03.-, S07-S08 и S09.0-S09.8, например чрез облекчаване на вътречерепното налягане. Пациенти с вътречерепен хематом обикновено изискват операция.
След операцията и лекарства много пациенти с тежки затворени травми на главата се нуждаят от терапия, за да си възвърнат основни двигателни и когнитивни умения. В зависимост от това каква част от мозъка е била повредена, пациентите могат да имат проблеми с ходене и говорене или загуба на паметта. Рехабилитацията варира в зависимост от индивида и травматичното увреждане на мозъка.
Коментари към Последици от други уточнени травми на главата МКБ T90.8