Случайно пробождане и разкъсване по време на процедура, некласифицирани другаде МКБ T81.2
В рубриката случайно пробождане и разкъсване по време на процедура, некласифицирани другаде се включват случайна перфорация на: кръвоносен съд, нерв и орган с катетър, ендоскоп или инструмент.
Този тип увреждания се наричат още ятрогенни. Ятрогенните поражения могат да засягат органи, кости, стави, нерви, които утежняват изключително много клиничната картина и създават затруднения в диагностиката. Винаги съществува и артериален спазъм, който изключително много затруднява поставянето на точна диагноза. Уточняването на диагнозата не трябва да продължи повече от 1-2 часа.
Поражението на кръвоносните съдове е неизбежно, в ера, в която златен стандарт в съдовата диагностика са изследванията със съдов катетър (ангиография). Ангиографските процедури, хирургичните интервенции и операции и ендоскопските изследвания са основен източник на пораженията на кръвоносните съдове. Например погрешно екартиран съд, разкъсване на съд с хирургичен инструмент, погрешно прекъсване на кръвоносен съд, лезии при поставяне на абокати, венозни инжекции, забравен отпрепариран съд и т.н.
Клинично при такива поражения се наблюдават:
- оток на съответния крайник с цианоза
- повторен кръвоизлив (при наранен и тромбозирал съд)
- пулсиращ хематом
Нараняването на съдовете може да е съпроводено от остра кръвозагуба и шок. Въпреки това симптоматиката се определя най-вече от калибъра и местоположението на съда.
Лечението цели спиране на кръвотечението, борба с шока, реконструктивни операции и борба с реваскуларизационния шок. Пораженията на аортната дъга и нейните магистрални клонове, особено на каротидните съдове, водят във висок процент до тежки инвалидизиращи и нерядко фатални усложнения.
Пораженията върху нервите също зависят от местоположението и вида на поражението. Могат да бъдат предизвикани най-вече от инструменти, в резултат от погрешно екартиране, прерязване, засягане при неправилно пунктиране, неправилно инжектиране, дрениране и други.
Последствията се определят от функцията на съответния нерв. При провеждане на хирургични интервенции около гръдната област могат да се засегнат интеркосталните или диафрагмалните нерви.
При засягане на интеркосталните нерви се наблюдава интеркостална невралгия, която се изразява със силна, рязка, стрелкаща болка в междуребрието с разпространение напред. Болката се влияе от дишането и болният се опитва да "щади" засегнатата гръдна половина.
При засягане на диафрагмалния нерв (N.Phrenicus) се развива драматичната картина на диафрагмална парализа. Диафрагмата е най-важният мускул, участващ в белодробната вентилация. Диафрагмалната парализа, независимо дали е едностранна или двустранна, необичайно състояние. И в двата случая има намален капацитет на дишане, но тя много по-сериозна при двустранната. Едностранната диафрагмална парализа протича често безсимптомно. Въпреки това, ако се появи едностранна диафрагмална парализа при пациенти с вече налични сърдечни или белодробни заболявания, симптомите могат да станат явни.
Симптомите обикновено се изразяват в:
- недостиг на въздух
- респираторен дистрес
- при двустранната диафрагмална парализа се нарушава дишането и по време на сън, което може да доведе до намаляване нивата на кислород в кръвта
Прогнозата за едностранната диафрагмална парализа е сравнително добра. Понякога пациентите се възстановяват без никаква медицинска интервенция. Прогнозата за двустранна парализа, зависи от общото здравословно състояние на пациента.
Повече информация задиафрагмална парализа ще намерите в:
- МКБ J98.6 Болести на диафрагмата
Пораженията върху органите предизвикани от манипулации, хирургични интервенции или оперативни намеси, са не толкова рядко срещани състояния. Такива могат да се причинят при вземане на биопсии, провеждане на пункции, трудни оперативни достъпи, малко оперативно поле и много други. Ятрогенно причинените лезии могат да бъдат различни, спрямо естеството на засегнатия орган (паренхимен орган, кухина, мускулест орган и т.н).
Засягането обикновено на паренхимните органи причинява кръвоизлив, на кухите органи – перфорация с изтичане на тяхното съдържимо. Съответно те могат да доведат до развитието на хемоперитонеум, перитонит, хемоторакс, асцит, пневмоторакс, лацерации и други.
Ятрогенният пневмоторакс може да е резултат от всякакъв вид манипулация в областта на гръдната клетка и около нея, като например плеврална пункция, при поставянето на централен венозен катетър, интратрахеална интубация, ендоскопски методи на изследване.
Подробна информация за пневмоторакс прочетете тук:
Коментари към Случайно пробождане и разкъсване по време на процедура, некласифицирани другаде МКБ T81.2