Травматична анурия МКБ T79.5
Crush синдром е медицинско състояние, характеризиращо се със значителен шок и бъбречна недостатъчност, съпровождащи смазване на скелетните мускули.
Наранявания чрез механизъм на смачкване представляват компресия на крайниците или други части на тялото, което причинява подуване на мускулите и/или неврологични нарушения в засегнатите области на тялото, докато crush синдромът е локализирано нараняване чрез смачкване със системни прояви.
Травматична анурия вследствие на кръш-синдром възниква често в пострадали при инциденти като катастрофи, земетресения и други природни бедствия, взрив, строителни аварии (срутване на сгради). Обикновено засегнатите части на тялото включват долните крайници (74 %), горните крайници (10 %) и гръдния кош (9 %).
Crush синдромът представлява реперфузионно увреждане, което се появява след освобождаване на натиска от смачкването. Смята се, че механизмът се състои в освобождаване в кръвния поток на разпадни мускулни продукти - специално миоглобин, калий и фосфор, които са продукти на рабдомиолиза (разграждане на скелетната мускулатура, увредена от исхемични условия).
Специфичното действие върху бъбреците не е разбрано напълно, но може да се причинява отчасти на нефротоксични метаболити на миоглобина. Прогресивната остра бъбречна недостатъчност се дължи на остра тубулна некроза.
Най-опустошителните системни ефекти могат да възникнат, когато налягането от смазването е освободено внезапно без подходяща подготовка на пациента, което води до реперфузионен синдром. Без подходяща подготовка пациентът може да умре малко след премахване на натиска.
Системните реакции са причинени от травматична рабдомиолиза. При смърт на скелетните клетки те абсорбират натрий, калций и вода. Рабдомиолизата освобождава калий, миоглобин, фосфат, тромбопластин, креатин и креатинкиназа.
Кръш-синдромът се характеризира с:
- Хиповолемичен шок (поради отвеждане на водата в увредени клетки)
- Хиперкалиемия (освобождаване на клетъчен калий от увредените мускулни клетки)
Това може да доведе до:
- Метаболитна ацидоза (освобождаване на клетъчен фосфат и сулфат от увредени клетки)
- Остро бъбречно увреждане - бъбречна исхемия, остра тубулна некроза, травматична анурия
- Дисеминирана интраваскуларна коагулация (ДИК)
Основните клинични прояви на кръш-синдрома са:
- Увреждане от смачкване на голяма маса от скелетни мускули
- Сетивни и двигателни смущения в компресираните крайници, които впоследствие са станали напрегнати и подути; крайникът / частта от тялото може да бъде без пулс
- Миоглобинурия и / или хемоглобинурия, което може да направи урината с цвят на чай на доста ранен етап
- Олигурия - 2-3 дни след травмата
- Гадене, повръщане, объркване и възбуда могат да се появят като последици от нарушения химичен състав на тялото; повишени са урея, креатинин, пикочна киселина, калий, фосфор и креатинкиназа; възможна хипокалциемия
Усложненията на crush синдрома могат да включват:
- Хиперкалиемия и инфекции са най-честите причини за смърт; хиперкалиемията може да доведе до аритмия и сърдечен арест
- Остро бъбречно увреждане и травматична анурия
- Компартмент синдром
- Дисеминирана интраваскуларна коагулация може да се случи при масивни увреждания на тъканите
Остра травматична анурия вследствие на бъбречна недостатъчност, съпровождаща смазване, представлява отделяне на малко или никаква количество урина. Анурията сама по себе си е симптом, не заболяване.
Често анурията е свързана с други симптоми на бъбречна недостатъчност, като например липса на апетит, слабост, гадене и повръщане. Тези признаци най-вече са в резултат на натрупването на токсини в кръвта, които обикновено се отстраняват от здрави бъбреци.
Лечението на crush синдрома се състои в:
- Корекция на шока чрез кръвни продукти, плазма и течности
- Алкализиране на урината
- При развитие на бъбречна недостатъчност лечението се провежда като при случай на остра бъбречна недостатъчност
Коментари към Травматична анурия МКБ T79.5