Токсичен ефект от контакт с други отровни животни МКБ T63.8
Отровните амфибии са земноводни, които произвеждат токсини, за да се защитят от хищници. Съществуват някои видове земноводни, които имат достатъчно силни токсини да произведат мощен токсичен ефект от контакт с други отровни животни. Дори има някои видове отрова от амфибия, която може да убие напълно здрав възрастен човек в рамките само на няколко минути. Някои от токсичните земноводни са американска жаба, азиатска жаба, крастава жаба, европейска зелена жаба, панамска златна жаба и др.
С изключение на някои саламандри, които имат остри отровни връхчета, земноводните не инжектират активно отровата си. Земноводните изолират токсини от животни и растения, с които се хранят, обикновено от отровни насекоми или растения. Пример за това е отровната жаба стрела.
Жаба стрела е общо наименование на група от жаби от семейство Dendrobatidae, които обитават Централна и Южна Америка. Те са с ярко оцветени тела. Различните видове се различават по цвят, но повечето от тях са с ярко червена, оранжева, жълта или зелена и черна окраска.
Жабата стрела получава смъртоносен химикал, наречен липофилен алкалоид, от консумацията на отровни растения и насекоми в тропическите гори. Те са имунизирани срещу отровата и я секретират през кожата си като защитен механизъм срещу хищници, както и други земноводни.
Тази отрова е толкова ефективна, че местните хора използват токсините от жабите за техните оръжия, за да убиват жертвите си. Оттам идва и името на земноводното - отровна жаба стрела. Някои хора използват тези буфотоксини като лекарство.
Обикновено токсичността на жабите не е смъртоносна, докато те не пораснат до възрастни същества. Но ако се абсорбира прекалено много от токсините или пострадалият е млад или болен, отровата може да се превърне в сериозна заплаха и да причини значителен токсичен ефект от контакт с други отровни животни.
Токсините на отровата са съставени от липофилни алкалоиди, които могат да бъдат изключително отровни, когато са в големи количества. Тези органични съединения се състоят от вещества като въглерод, водород, азот и кислород, които имат способност да се разтворят по-лесно в липиди, отколкото във вода.
Жабата стрела произвежда различни видове невротоксини, които засягат предимно нервни клетки или неврони обикновено чрез взаимодействие с мембранните протеини и йонните канали. Трите основни вида невротоксини са: батрахотоксини, пумилиотоксини и хистрионикотоксини.
Батрахотоксинът е изключително мощна неврологична отрова, която причинява симптоми, като силни мускулни контракции, тежки конвулсии, саливация, аритмия, предсърдно мъждене, сърдечна недостатъчност и смърт. Той засяга волтаж-зависимите натриеви канали. Нормално по време на нервния импулс клетката се деполяризира от отваряне на натриевите канали. В този момент клетката преминава през рефрактерен период, през който нервът не може да отговори на втори стимул, докато клетката не стане реполяризирана. За да се реполяризира клетката, натриевият канал преминава през етап на инактивиране, през който не пропуска натрий.
Токсините принуждават каналите да останат отворени и клетъчната мембрана да остане деполяризирана след навлизането на голямо количество натриеви йони в канала. Следователно клетката остава в рефрактерната фаза, предизвиквайки блокиране в предаването на нервните импулси и сърцето може да спре да функционира.
Пумилиотоксинът е сърдечен стимулант, който жабите приемат чрез консумация на мравки. Той може да повлияе на волтаж-зависимите калциеви канали в сърцето и скелетните мускули. Този канал работи подобно на натриевия канал, но този токсин принуждава освобождаване на вътреклетъчните калциеви йони и също така предотвратява повторното натрупване на калциеви йони. Ето защо малки дози от този токсин могат да причинят хиперактивност, затруднения при придвижване, свръхчувствителност към дразнители, частична парализа, гърчове и дори смърт.
Хистрионикотоксините блокират ацетилхолина, който е невротрансмитер, предаващ съобщения между нервите и мускулите. Този токсин се отразява и на калиевите канали, като ги принуждава да останат отворени или затворени. Това може да доведе до удължаване на акционния потенциал, което увеличава времето на мускулните контракции.
Отровните жаби стрели са изключително интересни и важни организми на тази планета. Тези организми консумират насекоми, като по този начин потенциално могат да помогнат за контрол заболявания. Възможно е също така алкалоидите, поглъщани от отровните жаби стрели, да бъдат полезни за медицински цели. Компонентите на повечето от токсините са подобни на тези на кокаина и морфина, което позволява развитието на по-добро обезболяващо.
Още информация може да прочетете тук:
»Контакт с други уточнени отровни животни мкб X27
Изображения: freepik.com
Коментари към Токсичен ефект от контакт с други отровни животни МКБ T63.8