В изядени ягоди МКБ T62.1

Ягодите са широко ценени заради характерния си аромат, яркочервен цвят, сочна текстура и сладост. Те се консумират в големи количества в пресни или готови храни като например консерви, сладкиши, плодови сокове, млечни шейкове, сладоледи и шоколади. Токсично въздействие на други отровни вещества, съдържащи се в изядени ягоди, може да се случи случайно при заразяването на плодовете с пестициди.
Проучвания са доказали, че ягодите са сред продуктите, които съдържат множество остатъци от пестициди. Отглеждани на земята в хладно и влажно място, ягодите са податливи на плесен и мухъл, затова конвенционалните производители на ягоди рутинно използват синтетични химикали за борба с гъбички, гниене и заразяване.
Метил йодидът е сред най-често използваните химикали като пестициди при отглеждане на ягоди. Той има умерена до висока остра токсичност. Метил йодидът поразява централната нервна система и черния дроб. Неговата токсичност е свързана с развитие на заболяване на щитовидната жлеза и спонтанни аборти. Оказва канцерогенен ефект.
Метил бромидът се използва за дезинфекция на почвите преди засаждане на ягодите. Той е остро токсичен. Излагане на високи концентрации може да причини увреждане на централната нервна система и дори смърт.
Многократно излагане на метил бромид, намиращ се в изядени ягоди, води до периферни невропатии, по-специално сензорна невропатия, нарушения в походката, поведенчески промени. Хроничната експозиция може да бъде по-сериозна при деца поради по-дългия латентен период.
Коментари към В изядени ягоди МКБ T62.1