Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини Токсично въздействие на вещества, предимно с нелекарствен произход Токсично въздействие на други газове, дим и пари Формалдехид

Формалдехид МКБ T59.2

от 20 юли 2013г.
Формалдехид МКБ T59.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Формалдехидът представлява газ със специфична, рязка миризма. В 30-40% воден разтвор образува формалин. Образува взривоопасни смеси.

Формалдехидът се използва основно за производство на смоли и като междинен продукт в синтеза на други химикали. Той също има ограничена употреба в селското стопанство, като аналитичен реактив, в козметиката, в дезинфекционни средства, във фотографията и др. Излагането на формалдехид може да се появи от вдишването на замърсен въздух в затворени помещения, тютюнев дим или околния въздух в градовете.

Формалдехидът се абсорбира лесно след инхалация и поглъщане, но слабо се абсорбира след излагане на кожата. Метаболизира се в черния дроб и се отделя с урината под формата на мравчена киселина.

Основните токсични ефекти, причинени от остра експозиция на формалдехид чрез вдишване са дразнене на очите, носа и гърлото и ефекти върху носната кухина. Други реакции, наблюдавани при излагане на високи нива на формалдехид, са кашлица, хрипове, болки в гърдите и бронхит.

Възможно е да причини белодробен оток и смърт. Симптомите могат да включват: кашлица, недостиг на въздух, затруднено дишане и стягане в гърдите. Симптомите могат да се развият часове след излагането и да се влошат от физическо усилие.

Значителна инхалационна експозиция може да предизвика отпадналост, главоболие, гадене, повръщане, пневмония, диспнея, хрипове, кашлица, оток на ларинкса, бронхоспазъм, респираторна депресия, ларингеален спазъм, депресия на централната нервна система, гърчове и кома.

Остро излагане чрез поглъщане на формалдехид води до дразнене, язви, изгаряния и кръвоизливи на стомашно-чревния тракт. Симптомите на поглъщане могат да включват: гадене, повръщане, стомашни спазми, болка в гръдната и коремната област и диария. Възможно е да предизвика метаболитна ацидоза, тахипнея, жълтеница и остра бъбречна недостатъчност и чернодробно увреждане.

При дермален контакт формалдехидът оказва корозивен ефект. Контактът може да причини болка, зачервяване, изгаряния и мехури. Възможно е поява на трайни белези. Може да се абсорбира през кожата.

Формалдехидът оказва корозивно действие при очен контакт. Възможно е да причини сериозни увреждания на очите. Формалдехидът може да причини дразнене или изгаряне на очите. Възможно е поява трайни промени в зрението или слепота.

Хроничното излагане на формалдехид чрез вдишване е свързано с респираторни симптоми и дразнене на лигавицата на очите, носа, устата и горните дихателни пътища, подобни на тези, наблюдавани след остра експозиция. Професионално излагане на формалдехидни пари е свързано с временно обратимо понижаване на белодробната функция. Възможно е увреждане на нервната система. Хронично вдишване на формалдехид не води до респираторна сенсибилизация, но може да предизвика симптоми на астма при чувствителни хора поради дразнене на дихателните пътища.

Повторен контакт на кожата с течни разтвори на формалдехид води до дразнене и алергичен контактен дерматит. Симптомите включват зачервяване, обрив, сърбеж и подуване. Тази реакция може да се разпространи от ръцете към лицето и тялото.

Съществуват сравнително малко проучвания, изследващи токсичността на формалдехида върху репродуктивността и развитието на плода. По-висока честота на менструални нарушения, анемия и ниско тегло на новородено са наблюдавани при жени работници, изложени на формалдехид.

Професионални проучвания отбелязват статистически значима връзка между излагането на формалдехид и повишена честота на рак на белия дроб и назофарингеален рак. Това доказателство се счита за ограничено и недостатъчно поради възможното излагане на други средства, които могат да са допринесли за повишената честото на развитие на рак. Все пак формалдехидът е класифициран като вероятен канцероген за човека.

3.9/5 9 оценки

Симптоми и признаци при Формалдехид МКБ T59.2

  • Затруднено дишане
  • Виене на свят
  • Кашлица
  • Сухи свиркащи хрипове
  • Повишен риск от рак
  • Сълзене на очите
Всички

Коментари към Формалдехид МКБ T59.2

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 14 December 2019 в 09:10
    Коментирайте "Формалдехид МКБ T59.2"

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах