Халогенпроизводни алифатни и ароматни въглеводороди, неуточнени МКБ T53.9
Въглеводородите са органични съединения, съставени предимно от въглеродни и водородни атоми. Добавянето на халоген към химическия гръбнак въглерод-водород увеличава стабилността и намалява запалимостта на получените съединения.
Хлорирани въглеводородни съединения са разнообразна група от съединения, някои от които са широко използвани в промишлеността. Често срещани хлорирани въглеводороди са въглероден тетрахлорид, метиленхлорид и трихлоретилен.
Тези разтворители имат характерен леко остър мирис. Те се използват широко в промишлеността за почистване и обезмасляване на средства поради техните отлични свойства на разтворител и ниска запалимост в сравнение с други ефективни разтворители. Те се използват при производството на други химикали, включително пластмаси и пестициди.
Основните токсични ефекти на халогенпроизводни алифатни и ароматни въглеводороди, неуточнени, се проявяват със силно потискане на централната нервна система. Те предизвикват и по-голямо увреждане на черния дроб и бъбреците в сравнение с други органични разтворители. Много от тях носят канцерогенен риск. Хлорирани въглеводороди са били замесени в причиняването на внезапна смърт при високи нива на експозиция, вероятно свързана с развитието на сърдечни аритмии.
Ефектите върху централната нервна система при експозиция чрез вдишване или поглъщане могат да включват: главоболие, световъртеж, сънливост, замаяност, нарушения в координацията и равновесието, объркване, неясна реч, умора, слабост, нарушено психично състояние, загуба на съзнание, кома.
Вдишването на пари от халогенен въглеводород причинява дразнене на носа, гърлото и долните дихателни пътища. Поглъщането на халогенен въглеводород предизвиква гадене, повръщане, дразнене на гастроинтестиналния тракт, коремна болка и дискомфорт. Една от най-големите опасности при експозиция чрез поглъщане е аспирацията и последващото белодробно увреждане, най-често химичен пневмонит.
Контактът с кожата предизвиква дразнене, зачервяване, поява на обрив. При съприкосновение с очите халогенният въглеводород може да причини сълзене, дразнене, болка, замъглено зрение, химически изгаряния.
Хронични токсични ефекти в резултат на експозиция на халогенпроизводни алифатни и ароматни въглеводороди, неуточнени, включват:
- дерматит (червена, суха, напукана кожа)
- невроповеденческа дисфункция (главоболие, промени в настроението, загуба на паметта, затруднено концентриране, намалена продължителност на вниманието и умора)
- увреждане на черния дроб (коремна болка, гадене, жълтеница)
- увреждане на бъбреците (слабост, умора, полиурия, глюкозурия, електролитни нарушения)
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Халогенпроизводни алифатни и ароматни въглеводороди, неуточнени МКБ T53.9