Тетрахлоретилен МКБ T53.3
Тетрахлоретиленът, известен също под името перхлоретилен и тетрахлоретен, е безцветна течност със сладък мирис, широко използван за химическо чистене и обезмасляване. Тетрахлоретиленът се освобождава в околната среда в резултат на неговото използване, по-голямата част влиза в атмосфера непроменена.
Тетрахлороетиленът претърпява разпадане във въздуха чрез реакция с хидроксилни радикали. Основните продукти на разграждане са фосген, трихлороацетил хлорид, хлороводород, въглероден диоксид и въглероден оксид. Времето на живот на тетрахлоретилена във въздуха е около 3-5 месеца.
Населението ще бъде изложено на ниски нива на тетрахлоретилен във въздуха, питейна вода и храни. Хората, живеещи в околностите на химическо чистене и съоръженията на промишлени инсталации, които отделят тетрахлоретилен, могат да бъдат изложени на по-високи нива. Лицата, работещи в предприятия, които използват тетрахлоретилен, са изложени на нива на тетрахлоретилен, които са по-високи от нормалните фонови нива.
Тетрахлороетиленът лесно се абсорбира след вдишване, поглъщане и контакт с кожата. Поради липофилния му характер по-голямата част от абсорбирания тетрахлоретилен се разпределя в мастната тъкан. Установени са също и малки количества тетрахлоретилен в черния дроб, мозъка, бъбреците и белите дробове.
Приблизително 1-3 % от абсорбирания тетрахлоретилен се метаболизира в черния дроб до трихлороцетна киселина от окисление с цитохром P450 и се отделя в урината. По-голямата част от абсорбирания тетрахлоретилен се екскретира непроменен през белите дробове, като 40-70% се отделя през първите 24 часа.
Основната прицелна система на токсичността на перхлоретилена е централната нервна система. Остра експозиция чрез вдишване или поглъщане на тетрахлоретилен причинява потискане на централната нервна система, характеризиращо се с главоболие, замаяност, сънливост, световъртеж, поведенчески промени и загуба на координация. Излагане на високи концентрации може да доведе до кома и смърт.
Локалните ефекти при инхалация се проявяват с дразнене на носа и гърлото, а при поглъщане - дразнене на стомаха, гадене и повръщане.
Контактът с кожата на тетрахлоретилен причинява кожно раздразнение, а продължителната експозиция - еритема и мехури. Тетрахлороетиленовите пари оказват дразнещо действие на очите.
Хронична експозиция чрез вдишване на тетрахлороетилен може да причини неврологични ефекти като умора, объркване, опиянение и виене на свят. Бъбречно увреждане може да се установи.
Тетрахлороетиленът е класифициран като възможен канцероген, но няма значими мутагенни свойства. Редица изследвания са докладвали повишена честота на спонтанни аборти при жени, които работят в сферата на химическото чистене, където тетрахлороетиленът е широко използван.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Тетрахлоретилен МКБ T53.3