Препарати, влияещи на електролитния, калорийния и водния баланс МКБ T50.3
При възрастен човек съдържанието на вода е около 60% от телесната маса при мъжете, и 50% - при жените и около 70-75% при децата. Телесната течност при 70 килограмов мъж е разпределена в интра- и екстрацелуларна течност, която включва интерстициалната течност и плазмата. В извънклетъчната течност от катионите преобладават натрия, а от анионите - хлор и бикарбонати. При венозна инфузия на плазмозаместващи разтвори се цели обемно заместване на дефицита на извънклетъчна течност и непрекъснато поддържане на физиологичния йонен баланс.
Към рубриката препарати, влияещи на електролитния, калорийния и водния баланс се отнасят следните групи инфузионни разтвори:
- електролитни плазмозаместващи разтвори - разтвор на натриев хлорид, разтвор на Рингер, разтвор на Хартман
- колоидални плазмозаместващи разтвори - декстран, човешки албумин, гелофузин
- средства за корекция на метаболитна алкалоза - разтвор на натриев хлорид, калиеви препарати
- средства за корекция на метаболитна ацидоза - натриев хидрогенкарбонат
Физиологичният разтвор на натриев хлорид представлява стерилен изотоничен разтвор на натриев хлорид, който съдържа 154 милимола/литър натриеви йони и 154 милимола/литър хлорни йони. Прилага се при хипотонична и изотонична дехидратация, като обемен плазмозаместващ разтвор при кръвозагуба и масивни изгаряния и за поддържане на плазмения по време на операции. Показан е също при диабетна кетоацидоза. Въвежда се под форма на венозна капкова инфузия в средна ориентировъчна доза 1000 милилитра/24 часа. Физиологичният разтвор се използва също и за разтваряне на лекарствени препарати, които се отпускат под формата на сухи ампули и флакони.
Общите странични ефекти при предозиране на разтвор на натриев хлорид включват:
- гадене
- повръщане
- диария
- коремни спазми
- жажда
- намалено отделяне на слюнка
- изпотяване
- треска
- тахикардия
- хипертония
- бъбречна недостатъчност
- белодробен оток
- респираторен арест
- главоболие
- замайване
- безпокойство
- раздразнителност
- отпадналост
- мускулни потрепвания
- конвулсии
- припадъци
- мозъчен оток
- хипернатриемия
Декстранът представлява обемен плазмозаместител, който съдържа 6 или 10% разтвор на високомолекулен декстран. Поради хиперонкотичното си налягане декстрановите разтвори поемат значително количество вода и извличат течности от тъканите. Декстранът се прилага като плазмозаместващ разтвор при хиповолемия и хиповолемичен шок под форма на венозна капкова инфузия в доза 500-1000 милилитра/24 часа. Първите 20 милилитра от разтвора се вливат много бавно за изследване поносимостта на пациента.
Нежеланите лекарствени реакции при предозиране с декстран могат да бъдат:
- уртикария
- бронхоспазъм
- фебрилитет
- диспнея
- тахикардия
- хипотензия
- анафилаксия
- обемно претоварване
- белодробен оток
- мозъчен оток
- бъбречна недостатъчност
Натриевият хидрогенкарбонат се прилага под формата на венозна капкова инфузия за коригиране на метаболитна ацидоза. Бикарбонатният разтвор се влива бавно и на части, като е необходимо често контролиране на показателите на алкално-киселинното равновесие. Показан е за лечение на метаболитна ацидоза, която може да бъде вследствие на тежка бъбречна недостатъчност, диабетна кетоацидоза, циркулаторна недостатъчност и някои лекарствени интоксикации.
Предозирането на натриев бикарбонат може да доведе до:
- оток
- метаболитна алкалоза
- раздразнителност
- тетания
- хипернатремия
Лечението при отравяне с препарати, влияещи на електролитния, калорийния и водния баланс е поддържащо и симптоматично.
Коментари към Препарати, влияещи на електролитния, калорийния и водния баланс МКБ T50.3