Витамини, некласифицирани другаде МКБ T45.2
Витамините са специфични биологично активни вещества, участващи в жизненоважни процеси като метаболизъм, растеж и развитие на организма. Витамините постъпват в организма основно чрез храната. При недостатъчност на витамини се развива хиповитаминоза, а при излишък - хипервитаминоза. Причините за хиповитаминоза могат да бъдат нарушения в резорбцията, повишен разход, небалансирано хранене и други.
Повече информация може да прочетете тук:
Към рубриката витамини, некласифицирани другаде се отнасят:
- витамин А
- витамин Д
- аскорбинова киселина
- биотин
- калциферол
- алфа-токоферол
Хипервитаминозата представлява състояние на високи нива на съхранение на витамини, което може да доведе до токсични симптоми. Това състояние засяга основно на мастноразтворимите витамини, тъй като те се съхраняват от организма за по-дълъг период от водоразтворимите витамини. Като цяло токсичните нива на витамини произтичат от по-висок прием на добавки, а не от хранителни източници.
Витамин А представлява мастноразтворим витамин. Ретинолът е една от най-мощните и използвани форми на витамин А. Намира се в храните от животински произход - черен дроб, яйца. Може да се превръща в ретинал и ретинова киселина, които са други активни форми на витамина. Витамин А има множество функции. Той е важен за растежа и развитието, за поддържане на имунната система и зрението. Около 80% от общите резерви на тялото на витамин А са в черния дроб.
При продължително прилагане на витамин А във високи дози (над 4000 UI/кг. за 6-8 месеца) и предозиране (остро 25000 UI/кг.) се наблюдават симптоми като:
- замъглено зрение
- промени в съзнание
- намален апетит
- виене на свят
- двойно виждане
- сънливост
- главоболие
- хиперкалцемия
- мозъчен оток
- раздразнителност
- увреждане на черния дроб
- гадене
- косопад
- себорея
- фоточувствителност
- лющене на кожата
- сърбеж
- жълто оцветяване на кожата
- повръщане
- безапетитие
- менструални нарушения
- болки в костите
- хепатоспленомегалия
При деца токсичните ефекти могат да се получат при 1500 UI/килограм тегло. При кърмачета и деца, симптомите могат да включват:
- омекване на костите на черепа
- изпъкнала фонтанела при бебета
- двойно виждане
- изпъкване на очните ябълки
- неспособност да наддават на тегло
- кома
Съществуват остра и хронична токсичност на витамин А:
- остра токсичност - проявява се в продължение на период от няколко часа или няколко дни
- хронична токсичност - поглъщане на големи количества витамин А в продължение на месеци или години. Резултати от дневен прием по-голям от 25 000 IU за 6 или повече години или повече от 100 000 IU за 6 месеца
Към витамините от групата Д (калцифероли) се отнасят стероидни съединения, притежаващи антирахитична активност. Витамин Д е идентифициран през 1920 година след дълго проучване на причините и лечението на рахита. Калциферолите се образуват в резултат на фотоизомеризация на съответните провитамини под действието на ултравиолетови лъчи. Те са едновременно витамини и стероидни хормони. Най-важната функция на витамин Д е регулиране на калциевите серумни нива. Витамин Д се прилага при рахит, остеопороза, остеомалация, зъбен кариес, за лечение на псориазис, при хипопаратиреоидизъм и други.
При прилагането на витамин Д винаги трябва да се отчита както индивидуалната потребност и състояние на пациента, така също и формата под която се прилага, поради риск от предозиране и интоксикация. Признаците на хипервитаминоза Д включват:
- главоболие
- артериална хипертония
- полидипсия
- повишена концентрация на калций в кръвта и урината
- анорексия
- бъбречна калкулоза
- гадене
- повръщане
- слабост
- безсъние
- нервност
- сърбеж
- бъбречна недостатъчност
Други симптоми на предозиране с витамин Д включват:
- умствено изоставане при малки деца
- анормален костен растеж и образуване
- диария
- раздразнителност
- загуба на тегло
- тежка депресия
Прагът на токсичност за витамин Д не е установен. Въпреки това, допустимата горна граница е 4000 IU/ден за възраст 9-71 години. Хора с определени медицински състояния, като например първичен хиперпаратироидизъм, са много по-чувствителни към витамин Д. Хиперкалцемията по време на бременност може да увеличи феталната чувствителност към ефектите на витамин Д и да доведе до синдром на умствена изостаналост и лицеви малформации.
Лечението при отравяне с витамини, некласифицирани другаде се извършва в болнична обстановка. Състои се от незабавно спиране на препарата, очистване на организма и симптоматично лечение.
Коментари към Витамини, некласифицирани другаде МКБ T45.2