Ганглиоблокиращи средства, некласифицирани другаде МКБ T44.2
Ганглиоблокиращите средства са вид медикаменти, които потискат предаването на импулси между преганглийните и постганглийните неврони в автономната нервна система. Често се проявяват като антагонисти на никотиновите рецептори. Невротрансмисията в симпатиковите и парасимпатиковите ганглии включва освобождаването на ацетилхолин от преганглийните еферентни нерви, което се свързва с никотинови рецептори на клетъчните тела на постганглийните еферентни нерви.
Ганглиоблокиращите средства потискат автономната активност чрез намеса в невротрансмисията в рамките на автономните ганглии. Това намалява симпатиковата активност върху сърцето като по този начин се намалява сърдечния дебит чрез намаляване на сърдечната честота и контрактилитет. Това причинява вазодилатация и намаляване на системното съдово съпротивление, при което артериалното налягане спада.
Класификацията на ганглиоблокиращи средства, некласифицирани другаде е следната:
- Никотинови рецепторни антагонисти
- пентолиниум
- мекамиламин
- триметафан
- тубокурарин
- пемпидин
- бензохексониум
- пентамин
- Никотиновите рецепторни агонисти
- никотин
Ганглиоблокиращите средства се използват по-рядко сега, отколкото в миналото, защото антихипертензивни средства с по-малко странични ефекти вече са на разположение. Въпреки това, те все още се използват в някои извънредни ситуации, като например аортна дисекация или вегетативна дисрефлексия.
Мекамиламин е неселективен, неконкурентен антагонист на ацетилхолин-никотиновите рецептори, който е въведен през 1950 година като антихипертензивно лекарство. Използва се като активен ганглиев блокер за лечение на автономна дисрефлексия и хипертония.
При предозиране с мекамиламин могат да се наблюдават следните симптоми:
- гадене
- повръщане
- запек
- сухота в устата
- намален апетит
- виене на свят
- припадъци
- сънливост
- отпадналост
- замъглено зрение
- затруднено уриниране
- импотентност
- слабост
- намалено либидо
- ретенция на урина
Триметафан представлява недеполяризиращ конкурентен антагонист на никотиновите рецептори в невроните. Има кратко действие и се прилага интравенозно. Триметафан има силен ефект върху сърдечно-съдовата система. Ефектите върху сърцето включват намалена сила на свиване на сърдечния мускул и увеличение на сърдечната честота (тахикардия).
Терапевтичните приложения на треметафан са много ограничени поради конкуренцията от по-новите лекарства, които са по-селективни в своите действия и реакции. Понякога се използва за лечение на хипертонична криза и дисекираща аортна аневризма, за лечение на белодробен оток и за намаляване на кървенето по време на неврохирургична операция.
Не са съобщени данни за страничните ефекти при предозиране с триметафан.
Лечението на отравяне с ганглиоблокиращи средства, некласифицирани другаде се извършва в болнично заведение.
Коментари към Ганглиоблокиращи средства, некласифицирани другаде МКБ T44.2